عملکرد درخشان فولاد هرمزگان در نیمۀ نخست سال ۱۳۹۷

 به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان ضمن ابراز خرسندی از عملکرد تمامی واحدهای شرکت در نیمۀ نخست سال جاری گفت: هدف کارکنان در سال جاری دست‌یابی به ظرفیت اسمی کارخانه و تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام است که با همراهی مدیران و کارکنان زحمت‌کش فولاد هرمزگان، […]

 به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان ضمن ابراز خرسندی از عملکرد تمامی واحدهای شرکت در نیمۀ نخست سال جاری گفت: هدف کارکنان در سال جاری دست‌یابی به ظرفیت اسمی کارخانه و تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد خام است که با همراهی مدیران و کارکنان زحمت‌کش فولاد هرمزگان، تمامی تلاش خود را برای تحقق این هدف به کار خواهیم بست.

فرزاد ارزانی در بخش نخست سخنان خود ارتقای ایمنی در فولاد هرمزگان را نتیجۀ به‌کارگیری روزافزون دستورالعمل‌های ایمنی و بازرسی‌های حین کار دانست.

مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان با تأکید بر این‌که در شش‌ماهۀ اول سال جاری، تولید آهن اسفنجی با تحقق ۱/۹۹ درصد برنامه به ۸۷۴ هزار و ۲۹۷ تن افزایش یافته است، گفت: تولید این محصول در سال گذشته ۷۹۹ هزار و ۳۵۴ تن بوده است.

وی روند کاهشی مصرف انرژی در فولاد هرمزگان را بسیار ارزشمند دانست و گفت: مصرف ویژۀ برق واحد احیا مستقیم از Kwh/ton dri ۰۱/۱ که متوسط سال ۹۶ است به Kwh/ton dri ۹۲/۰ در شش‌ماهۀ نخست سال ۹۷ کاهش یافته است. همچنین مصرف ویژۀ گاز طبیعی واحد احیا نیز از Gj/ton dri ۰۰/۱۰ بهGj/ton dri ۷۵/۹ کاهش یافته است.

ارزانی در ادامه با اشاره به رکوردهای درخشان واحد فولادسازی گفت: در شش‌ماهۀ اول سال جاری، تولید تختال در شرکت فولاد هرمزگان با ۴۳ هزار و ۶۷۲ تن افزایش نسبت‌به مدت مشابه سال قبل به ۷۳۵ هزار و ۹۴۲ تن رسیده است.

وی با تأکید بر این‌که مصارف نسوز، اکسیژن، برق و الکترود گرافیتی نیز در این شرکت کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: مصرف الکترود در کوره‌های قوس الکتریکی از kg/ton ۹۸/۱ در سال ۹۶ به kg/ton ۸/۱ کاهش یافته که این امر موفقیتی چشمگیر در واحد فولادسازی است.

او بازدهی کوره‌های قوس الکتریکی فولاد هرمزگان را ۵/۸۱ درصد و بازدهی ریخته‌گری را ۱/۹۷ درصد اعلام کرد و افزود: در این دو بخش نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش مواجه بوده‌ایم.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام فولاد هرمزگان گفت: در مدیریت مهندسی کارخانه ۱۷۵ پروژه از معاونت تکنولوژی و توسعه، معاونت خرید، معاونت بهره‌برداری، معاونت منابع انسانی، حراست و روابط عمومی در دست اقدام است. همچنین در واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه‌ها، آنالیزهای لازم جهت کاهش تعداد آزمون‌های انجام‌شده در آزمایشگاه فولادسازی و احیا مستقیم به‌منظور کاهش هزینه‌ها در حال انجام است.

فرزاد ارزانی با اشاره به روند روبه‌رشد دستاوردهای اجرای نظام‌های مشارکتی در فولاد هرمزگان گفت: در نیمۀ نخست سال جاری میزان مشارکت کارکنان در نظام مشارکتی کارت سبز به ۵۷ رسیده است.

وی اقدامات انجام‌شده در مهندسی صنایع شرکت را چنین برشمرد: پیاده‌سازی نظام مدیریت ایمنی و بهداشت ISO 45001:2018 ؛ پیاده‌سازی نظام مدیریت زیست‌محیطی ISO 14001:2015 ؛ ارتقای سرآمدی سازمانی از طریق نهایی‌سازی خودارزیابی تعالی سازمانی و استخراج پروژه‌های بهبود مهرماه ۹۷؛ نهایی‌سازی و تکمیل اظهارنامۀ تعالی سازمانی مهرماه ۹۷؛ طراحی نقشۀ راه تعالی سازمان (سه‌ساله)؛ ممیزی صدور گواهی‌نامۀ ISO50001 در مهرماه ۹۷؛ تمدید عضویت در بنیاد EFQM اروپا؛ ثبت‌نام جهت ارزیابی سطح R4E  در نمایندگی EFQM اروپا؛ اجرای ممیزی داخلی ISO50001 در شهریورماه ۹۷ و … .

وی خاطرنشان کرد: در بخش فناوری اطلاعات چند پروژه انجام شد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: استقرار سیستم Price List جهت اعتمادسازی بیشتر مشتریان با مشخص کردن پارامترهای تأثیرگذار در قیمت؛ استقرار سیستم نوین آزمایشگاه؛ راه‌اندازی سیستم حمل مکانیزه جهت افزایش سرعت بارگیری محصول؛ برقراری ارتباط سیستم‌های اتوماسیون اداری شرکت‌های فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه؛ راه‌اندازی زیرساختBI (هوش تجاری) و … .

مدیرعامل فولاد هرمزگان با تأکید بر این‌که در طراحی و توسعۀ محصولات (R&D ) نیز فعالیت‌های گسترده‌ای انجام ‌شده است گفت: برقراری تعاملات گسترده با بیشتر دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، فراخوان بیش از ۲۰ پروژۀ پژوهشی با هدف آینده‌پژوهی صنعت فولاد و افزایش ارزش افزودۀ محصولات تولیدی، همکاری گسترده با واحد تحقیق و توسعۀ فولاد مبارکه و تعریف و انجام پروژه‌های پژوهشی مشترک و عقد تفاهم‌نامۀ همکاری پژوهشی با پژوهشکدۀ فولاد در جهت رفع نیازهای پژوهشی شرکت فولاد هرمزگان از طریق تعریف پروژه‌های پژوهشی مشترک و بازنگری و تدوین گردشکارهای واحد تحقیق و توسعه با همکاری واحد R&D شرکت فولاد مبارکه از مهم‌ترین فعالیت‌های این بخش است.

وی سهم فولاد هرمزگان در حجم معاملات محصول تختال در بورس کالا را ۴۵ درصد معادل ۲۵۵ هزار تن اعلام و خاطرنشان کرد: در شش‌ماهۀ نخست امثال ۷۰۶ هزار و ۲۴۰ تن تختال فولاد هرمزگان به بازار داخل و خارج عرضه شده است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به نقش فولاد هرمزگان در امر اشتغال‌زایی، تعداد نیروی انسانی شاغل در شرکت را ۱۵۹۰ نفر اعلام کرد و افزود: در این شرکت بیش از ۲ هزار نفر نیز در قالب شرکت‌های پیمانکاری مشغول کارند.

ارزانی در ادامه ضمن قدرانی از قهرمانی تیم فوتسال هرمزگان در چهارمین دورۀ مسابقات کارگری استان هرمزگان و موفقیت‌های فرزندان کارکنان که موفق به کسب مدال در مسابقات کشوری و جهانی شده‌اند، اظهار امیدواری کرد خانوادۀ فولاد هرمزگان همواره در همۀ عرصه‌ها خوش بدرخشند.

وی در ادامه، تعهد فولاد هرمزگان به مسئولیت‌های اجتماعی خود را فرصتی برای خدمت به جامعه دانست و اضافه کرد: در ماه‌های گرم سال با خارج کردن یکی از کوره‌های واحد فولادسازی از مدار تولید از تولید ۷۰۰۰ تن اسلب چشم‌پوشی کردیم تا مردم شریف استان در رفاه بیشتری باشند. ضمن این‌که این شرکت با مشارکت در جشن گلریزان ستاد دیه (آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد)، مشارکت در ضیافت ماه مبارک رمضان و طرح تکریم مددجوهای هلال احمر استان هرمزگان، مشارکت در طرح تکریم ایتام با همکاری کمیتۀ امداد امام خمینی (ره) و سایر اقدامات مشابه همواره تلاش کرده است به جامعۀ خود خدمت کند.