عملیات لایروبی اسکله قدیم بندرخمیر درحال انجام است / ارتقاء ضریب ایمنی ترددها و رونق تجارت شناورهای سنتی اهداف مهم این طرح

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: عملیات لایروبی اسکله قدیم بندرخمیر به منظور ارتقاء ضریب ایمنی ترددهای دریایی و تحقق خواسته‌های مردمی و شناورداران سنتی درحال انجام است. “حسین عباس‌نژاد” با اشاره به آغاز عملیات لایروبی اسکله قدیم بندرخمیر اظهار داشت: این اقدام اداره کل بنادر استان در راستای تحقق خواسته‌های مردمی و مسئولان شهرستان […]

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: عملیات لایروبی اسکله قدیم بندرخمیر به منظور ارتقاء ضریب ایمنی ترددهای دریایی و تحقق خواسته‌های مردمی و شناورداران سنتی درحال انجام است.
“حسین عباس‌نژاد” با اشاره به آغاز عملیات لایروبی اسکله قدیم بندرخمیر اظهار داشت: این اقدام اداره کل بنادر استان در راستای تحقق خواسته‌های مردمی و مسئولان شهرستان بندرخمیر و با هدف افزایش ظرفیت پهلوگیری شناورهای سنتی و ارتقاء ضریب ایمنی ترددهای دریایی در این اسکله آغاز شده است.
وی امکان ماندگاری شناورهای سنتی در ساعات مختلف شبانه‌روز و ارتقاء ضریب ایمنی ترددهای دریایی و توسعه تخلیه و بارگیری شناورهای سنتی (لنج‌ها) را از دیگر اهداف عملیات لایروبی اسکله قدیم بندرخمیر عنوان کرد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: مطالعات لازم از جمله هیدروگرافی و شناخت توپولوژی منطقه، بررسی جنس بستر و ارزیابی، هماهنگی شیوه برداشت و تعیین محل لای‌ریزی از ابتدای سال گذشته با هماهنگی سازمان‌های مربوطه انجام شد.
به گفته عباس‌نژاد؛ در مرحله نخست با استفاده از یک بیل مکانیکی دو‌زیست دارای دکل ۱۸ متری انجام لایروبی پای اسکله به میزان ۱۶ هزار متر مکعب و حمل لای به خشکی آغاز و در مرحله نهایی نیز تا میزان ۲۵ هزار متر مکعب لایروبی از طریق افزایش ظرفیت و توان بیل مکانیکی دارای دکل ۲۴ متری برای اطمینان از ترابری ایمن شناورها برنامه‌ریزی شده است.
وی وجود کارخانه سیمان و گچ، کارگاه‌های لنج‌سازی و مزارع پرورش آبزیان و عقبه و قدمت تجارت دریایی را بخشی از مزیت‌های اقتصادی شهرستان خمیر برشمرد و خاطرنشان کرد: احیای اسکله قدیم بندر خمیر باعث رضایت دریانوردان شناورهای سنتی و شکوفایی بیشتر این شهرستان خواهد شد.
گفتنی است؛ برای لایروبی در آب‌هایی که برای کشتی‌های معمولی کم‌عمق و عملاً غیرقابل تردد محسوب می‌شوند، از لایروب‌های دوزیست استفاده می‌شود.
برای نگه‌داری کانال‌های کوچک و پای اسکله‌ها نیز از این نوع لایروب‌ها استفاده می‌شود.
طراحی این نوع لایروب‌ها به شکلی است که می‌توانند در آب‌های کم عمق و همچنین در محیط‍‌های با بستر گل و لای و تغییرات جزر و مدی بالا عملیات لایروبی را انجام دهند.
شهرستان بندر خمیر در ۹۵ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده است.