د. مهر ۱۱ام, ۱۴۰۱

غار پاک ، آب پاک و اکوسیستم پایدار شعار روز ملی غار پاک

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

غارها بخشی از اکوسیستم فعال و تاثیرگذار مناطق هستند ، که در ارتباط نزدیک با سایر عوامل محیطی نقش به سزایی در پایداری محیط ایفا می کنند و ارزش زیستی، زمین شناختی، باستان شناسی و فرهنگی و طبیعت گردی دارند،
بسیاری از غارها بوسیله جریانهای آب زیرزمینی تشکیل شده که به طور مستقیم با منابع آب ارتباط دارند. چنانچه غارها آلوده شوند سیستم آب‌های زیر زمینی آلوده می‌شود که با توجه به ارتباط غارها با منابع آبی ، حفظ و حراست از آن ها ضروری است.
ضمنا باید به نقش تاثیر برخی از گونه ها که در شرایط بسیار خاص غار زندگی ، رشد و تکثیر می‌کنند و وابسته به شرایط محیطی خاص غارهستند مانند جمعیت متنوعی از حشرات و سخت‌پوستان همچنین ماهی کور، سمندر غارزی و خفاش‌ها اشاره نمود که در این میان خفاش ها میتوانند به عنوان حلقه هایی از زنجیره حیات در محیط بیرون از غار باشند خفاش ها از زیست مندان مهم غارها هستند و نقش آنها در مشارکت در گرده افشانی و انتشار دانه گیاهان بیابانی و پیشگیری از بیابان‌زایی به اثبات رسیده است.
خفاش های کشور با بیش از ۵۰ گونه جمعیت قابل توجهی را دارا هستند که اکثر قریب به اتفاق آن ها از گروه خفاش ها حشره خوار هستند. این گروه از خفاش ها با تعدیل جمعیت حشرات نقش مهمی در دفع آفات گیاهی دارند.
استان هرمزگان دارای ۲۶ غار در سطح کل استان می باشد که از مهمترین غارهای استان میتوان به غار نمکدان قشم نام برد
روز دوم مهر ماه روز غار پاک نامیده شده است این روز فرصت خوبی برای ترویج ضرورت حفاظت از غارها بین مردم و البته مسئولان است.
با توجه به اینکه غارها جاذبه زیادی برای طبیعت‌گردی دارند آشنایی مردم با غارهای استان و ارزش های آن اولین قدم برای حفاظت از آن‌ها است.
و در مرحله بعد بازدید و حفاظت از گونه هایی که در غار رشد و تکثیر می نمایند در اولویت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *