مجتبی قهرمانی : ۴۲۴ دستگاه خودرو و ۳۰۰ ماشین آلات معدنی در هرمزگان تعیین تکلیف شد

 رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به تشریح دستاوردهای دستگاه قضایی استان در یکسال اخیر گفت: در این مدت ۴۲۴ دستگاه خودرو و ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات معدنی و شهرسازی موجود در اموال تملیکی استان تعیین تکلیف شد. به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون  مجتبی قهرمانی شامگاه چهارشنبه در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته […]

 رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به تشریح دستاوردهای دستگاه قضایی استان در یکسال اخیر گفت: در این مدت ۴۲۴ دستگاه خودرو و ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات معدنی و شهرسازی موجود در اموال تملیکی استان تعیین تکلیف شد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون  مجتبی قهرمانی شامگاه چهارشنبه در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته قضاییه افزود: خوشبختانه سازمان اموال تملیکی پس از بازدید رییس قوه قضاییه، حرکت رو به جلویی را شاهد بوده است و بر این اساس در نتیجه اقدامات انجام شده در استان هرمزگان هفت هزار کانتینر کالای متروکه تعیین تکلیف شده است.

وی بیان کرد: باتوجه به اقدامات انجام شده در راستای اجرای دستورات رییس قوه قضاییه، تعداد پرونده‌های مربوط به کالاهای قاچاق تعیین تکلیف و مختومه شده در اموال تملیکی استان بیش از ۹ هزار فقره به ارزش ۹۶۲ میلیارد تومان بوده است.

این مقام قضایی تصریح کرد: خوشبختانه سازمان اموال تملیکی حرکت خوبی در جهت حمایت از تولید و در موضوع تعیین تکلیف کالاهای متروکه اعاده شده به واحدهای تولیدی نیز داشته است و براین اساس با تعیین تکلیف هزار و ۹۰۰ فقره اظهارنامه مربوط به این حوزه، رشد این شاخص را در مقایسه با سال قبل شاهد هستیم.

قهرمانی، جلوگیری از میلیاردها تومان هزینه دموراژ کشتی ها و کانتینرها، شناسایی حدود یکهزار کانتینر بلاصاحب، ترخیص محموله های متعدد متعلق به واحدهای تولیدی و نیازهای ضروری کشور و اعلام جرم علیه متخلفان بخش خصوصی و مدیران دولتی را از دیگر نتایج حاصل از بازدیدهای مسوولان قضایی از بنادر، گمرکات و اموال تملیکی استان برشمرد.

وی با اعلام رفع توقف، فعال سازی، استرداد و آزادسازی پنج هزار کانتینر و برگشت آن‌ها به چرخه حمل و نقل کشور در نتیجه بازدیدهای مسوولان قضایی از بنادر و گمرکات استان هرمزگان، از ایجاد منافع و درآمدسازی ۷۵۰ میلیارد تومانی برای بخش خصوصی، دولتی و خطوط کشتیرانی در نتیجه برگشت این کانتینرها به چرخه حمل و نقل خبر داد.

قهرمانی همچنین با اشاره به نتایج اجرای طرح انبار گردانی در بندر شهید رجایی گفت: در نتیجه اجرای این طرح ۱۲۲ هزار کانتینر به صورت تک به تک باز شدند و پس از مطابقت دادن محموله هایشان با اسناد در سامانه های الکترونیکی ثبت و حدود هزار کانتینر کالای بدون هویت و بلاصاحب نیز کشف شد.

وی اضافه کرد: در نتیجه اقدامات دستگاه قضایی استان تاکنون بخش قابل توجهی از انبارهای موجود در بندر شهید رجایی در سامانه جامع انبارها ثبت شده‌اند و فرآیند نظارت بر آن‌ها آغاز شده است.

رییس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: تعداد ۱۴۸ انبار موجود در بندر شهید رجایی است که ۸۰۰ هکتار اراضی را شامل می‌شد که در سامانه جامع انبارها ثبت شده‌اند و فرآیند نظارت بر آن‌ها آغاز شده است.

صدور بیش از ۲ میلیون گواهی سو پیشینه در کشور

رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به صدور بیش از ۲ میلیون گواهی سو پیشینه در کشور خاطرنشان‌کرد: طرح سو پیشینه یکی از طرح‌های دادگستری هرمزگان بود که امروز به صورت عملیاتی در سطح کشور هم استفاده می‌شود و این طرح موجب شده که فرآیندها در سریع‌ترین زمان و با حداقل نیروی انسانی پیش برود.

وی بیان‌ کرد: در حوزه ابلاغ الکترونیک و سامانه‌های سوء پیشینه، بسیاری از کشورها چنین سامانه‌ای را ندارند و در حال حاضر در کمتر از ۲ ساعت بدون مراجعه به هیچ دستگاه قضایی و انتظامی سو پیشینه صادر می‌شود به طوری که در سال گذشته ۲ میلیون گزارش سو پیشینه الکترونیک در کشور از طریق سامانه صادر شده است.

قهرمانی خاطرنشان کرد: در شاخص زمان پاسخ دهی به درخواست های صدور گواهی سو پیشینه الکترونیک نیز دادگستری هرمزگان با صدور پنج هزار و ۴۸۵ گواهی در ماه به صورت میانگین در سه ساعت به درخواست‌ متقاضیان پاسخ داده است.

وی همچنین عنوان کرد: با توجه به اینکه در خصوص ارجاع دادخواست ها و شکوائیه ها نیز تنها هفت دهم درصد از مجموع شکوائیه ها و دادخواست ها در هرمزگان ارجاع نشده است، دادگستری استان حائز رتبه برتر کشور در این شاخص داشته است.

رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به اینکه چندین طرح دیگر نیز در استان تدوین و برای قوه قضائیه ارسال شده است، گفت: هدف این طرح‌ها در واقع خدمت‌رسانی مطلوب، بی‌دردسر و سریع است.

وی بیان کرد: با ارائه طرح هایی به مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، پیشنهاد راه اندازی چهار سامانه الکترونیک اعسار، احاله، اختلاف در صلاحیت و انحصار وراثت را ارائه کرده ایم.

قهرمانی با اشاره به اینکه هم اکنون موضوع حل اختلاف در صلاحیت مراجع قضایی به طور متوسط حدود ۶ ماه زمان می برد، اظهار کرد: با راه اندازی سامانه الکترونیک حل اختلاف در صلاحیت این زمان به کمتر از یک روز کاهش خواهد یافت.

رییس کل دادگستری هرمزگان با اشاره به امکان تعریف موضوع رسیدگی به احاله و رسیدگی به اعسار در قالب سامانه های قضایی مستقل، بیان کرد: با بهره برداری از سامانه الکترونیک رسیدگی به موضوع احاله، علاوه بر کاهش نیاز به تردد پی در پی اصحاب دعوی به محل احاله، می توانیم تسهیل فرآیندهای قضایی این حوزه را امکانپذیر کنیم.

وی با بیان راه اندازی سامانه ملاقات الکترونیک تصریح کرد: اجرای این طرح برای نخستین بار در کشور توسط دادگستری هرمزگان صورت گرفت و پیش نویس دستورالعمل اجرایی آن نیز در این استان تهیه شد که با اجرای این طرح مراجعه حضوری خانواده زندانیان برای ملاقات با آن‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یافته است‌

قهرمانی خاطرنشان کرد: سال گذشته ۶ هزار و ۴۶۹ مورد ملاقات الکترونیک در زندان‌های استان انجام شده است و تعداد ملاقات های حضوری نیز ۶ هزار ۸۱۲ مورد، تعداد ملاقات های در کابین پنج هزار و ۲۶۷ مورد و ملاقات‌های شرعی نیز یکهزار مورد می باشد.

وی همچنین تاکید کرد: با توجه به ایجاد زیرساخت های لازم و با استفاده از سامانه های الکترونیک مدت زمان ترتیب اثر به لایحه در دادگستری هرمزگان به شدت کاهش یافته و هر شخصی از هرجای کشور به محاکم قضایی استان لایحه ارسال کند، در کمتر از ۱۰ ساعت به آن ترتیب اثر داده می شود.

رییس کل دادگستری هرمزگان، همچنین کاهش ۲۵ درصدی زمان رسیدگی و کاهش موجودی پرونده های مانده در شعب و کمترین تعداد پرونده های معوق را از دیگر موفقیت های دستگاه قضایی استان هرمزگان عنوان کرد.

تببین جایگاه قوه قضاییه در سطح جهان و بین المللی

قهرمانی گفت: قوه قضاییه حداقل در ۲ محور نیازمند تبیین و اطلاع رسانی بوده که یک بخش از آن میزان رشد و بلوغ قوه قضائیه از اول انقلاب تاکنون و دیگری نیز تبیین جایگاه قوه قضائیه در سطح جهانی و بین‌الملل است.

وی ابراز کرد: شان قوه‌ قضائیه به عدالت و اجرای قانون است و رکن عدالت نیز رعایت بی‌طرفی به این معنا که تحت تاثیر فضاسازی دشمن داخلی و خارجی، مطالبات غیرقانونی و تحت تاثیر فضای رسانه‌های داخلی و خارجی قرار نگیریم و ما اقتدار قوه را اعمال مجازات‌های سنگین نمی‌دانیم بلکه در تحقق عدالت می‌دانیم.

رییس کل دادگستری هرمزگان عنوان کرد: دشمن در حوادث اخیر با تمام توان و تمام قوا وارد شد و برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیقی داشت و اگر در اغتشاشات اخیر اقتدار و عملکرد تخصصی قوه قضائیه نبود ممکن بود مشکلات بیشتری را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه یکی از مولفه های دوران تحول و تعالی قوه قضاییه توجه به موضوع جهادتبیین است، اظهار داشت: موضوع جهادتبیین در دستگاه قضایی هرمزگان موارد متعددی را در بر می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها توجه به شاخص منابع انسانی است و براساس آمار موجود بیش از ۷۰ درصد از قضات و کارکنان دستگاه قضایی هرمزگان دارای مدارج عالی علمی و دارای مدارک فوق لیسانس و دکتری می باشند.

ایشان با بیان اینکه شان قوه قضائیه رعایت عدالت و بی طرفی در چارچوب قانون است، تصریح کرد: حفظ بی طرفی مستلزم این است که ضمن پاسخگویی به افکار عمومی، تحت تاثیر تبلیغات دشمن، مطالبات غیرقانونی و فضاسازی رسانه ای قرار نگیریم.

( خبر ازایرنا هرمزگان )

بابک پارسا///