مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از ساخت و بازسازی ۶۰۰ قطعه تخصصی در نیمه نخست امسال در این مجموعه خبر داد.

ساخت و بازسازی ۶۰۰ قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از ساخت و بازسازی ۶۰۰ قطعه تخصصی در نیمه نخست امسال در این مجموعه خبر داد. به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان، حسین سلیمی با اعلام این خبر افزود: صنعت برق کشور […]

ساخت و بازسازی ۶۰۰ قطعه تخصصی در نیروگاه بندرعباس

مدیرعامل نیروگاه بندرعباس از ساخت و بازسازی ۶۰۰ قطعه تخصصی در نیمه نخست امسال در این مجموعه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان،

حسین سلیمی با اعلام این خبر افزود: صنعت برق کشور در سال‌های اخیر با تکیه بر تلاش‌های بی وقفه صنعت‌گران، متخصصان و مدیران خود توانسته است با وجود برخی مشکلات، روندی پایدار و مستمر در خدمت‌رسانی به همشهریان و تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز بخش‌های اقتصادی و تولیدی کشور داشته باشد.
وی با اشاره به بهره‌مندی از دانش متخصصان داخلی در زمینه ساخت قطعات مورد نیاز نیروگاهی، گفت: با توجه به عمر بیش از ۴۰ سال این نیروگاه، شرایط بهره‌برداری و کارکرد تجهیزات آن دچار تغییراتی شده و ساخت بسیاری از قطعات مسلتزم طراحی مجدد است تا متناسب با شرایط کارکرد واقعی دارای حداکثر بهره‌وری باشد.
سلیمی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به شرایط تحریم و موانع موجود در تامین قطعات خارجی، استفاده از توانمندی‌های ساخت داخل بهترین گزینه برای تامین قطعات جهت تولید برق پایدار در این نیروگاه است که حرکت در مسیر ساخت داخل موجب حمایت از تولیدکننده‌های داخلی، کمک به اشتغال و صرفه‌جویی ارزی خواهد شد.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس افزود: نیروگاه بندرعباس از ابتدای سال تاکنون موفق به بومی‌سازی بیش از ۶۰۰ قطعه مهم کوچک و بزرگ نیروگاهی شده است که این مجموعه علاوه بر صرفه‌جویی ارزی، گام بسیار مهمی در عرصه افزایش دانش این بخش مهم صنعت برق کشور برداشته است.

7cf02de1 fdb8 4ca5 81aa a756e80efb13
وی تاکید کرد: این تجهیزات فنی شامل قطعات مختلف مجموعه توربو ژنراتور انواع پمپ‌ها، کمپرسورهای فشار قوی فن‌های بویلر و تجهیزات الکتریک و ابزار دقیق بوده که با کمک تخصص و توانمندی‌های ساخت داخل تامین شده است.
وی ادامه داد: در طی این مدت طراحی و ساخت دیسشارژ پمپ آب خنک کن برای اولین بار در نیروگاه بندرعباس انجام شده است که این امر۵۰ درصد صرفه جویی ارزی برای صنعت برق کشور به ارمغان آورده است.
وی یادآور شد: در این بازه زمانی قطعات یدکی ولوهای آبشیرین کن، نازل تفلونی و هدر آب پاش آبشیرین کن، قطعات فرم باند اسکرین، توری، قرقره، زنجیر باند اسکرین، هوزینگ مکانیکال سیل، کاسه نمد، قطعات کمپرسور شامل: اینتر کولر سوپاپ ولوها، رینگ پیستون ها، گلندهای روغن، دیافراگم، شاتون، شفت و پیستون کمپرسور فیلترهای هوا جزو قطعات ساخته شده در اداره تاسیسات بوده است.
در حوزه اداره توربین و ژنراتور نیز در این مدت قطعات محتلف مجموعه توربوژنراتور شامل: پره های ثابت و متحرک، چرخ کورتیس، قطعات مختلف توربین بخاری و گازی پیچ های توربین، سیل ها، یاتاقان ها، قطعات آبندی، ذغال ژنراتور، بازسازی شرودهای توربین گازی، بازسازی کراس فایر تیوب و نگهدارنده کراس فایر، قطعات ولو و واشرهای لاستیکی مسیر”۷۲ آب خنک کن ساخته شده است.
قطعات مختلف انواع ولوها، ساخت اکسپنشن جوینت‌های ساختمان بویلر، شیشه چشمی کوره، قطعات انواع پمپ شامل: شفت ها، پروانه، پوسته پمپ، گریبکس، استافینگ باکس، بوش اسلیو، گلند پکینگ ها، یاتاقان های لاستیکی، ساخت پروانه AC بوستر فن، ساخت پروانه DC بوستر فن، قطعات سیل لانگستروم و یاتاقان کلار B.C.P از دیگر قطعاتی بوده که از ابتدای سال تاکنون در این نیروگاه ساخته شده است.

4e852cd1 5720 4926 b06d 8f06d4ffd6c4f13671fd 56b8 4dc0 bdd6 6db7163306ff
سلیمی خاطرنشان کرد : نیروگاه بندرعباس با ۶ واحد تولیدی و با مجموع ظرفیت ۱۳۲۰ مگاوات ساعت بزرگترین نیروگاه جنوب شرق کشور است و ضمن تولید پایدار انرژی حیاتی برق و پشتیبانی از شبکه سراسری، بخشی از قطعات مورد نیاز خود را با تکیه بر دانش، تجربه و تخصص کارکنان خود طراحی و مورد ساخت و بازسازی قرار می‌دهد.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس در پایان گفت: نیروگاه حرارتی برق بندرعباس بزرگترین نیروگاه جنوب شرق کشور است که نقش مهمی در تامین برق کشور و صنایع بزرگ استان هرمزگان دارد.

 

بابک پارسا///