مرکز بین‌المللی حفاظت از مانگرو ایجاد می‌شود/ وجود ۱۹۲ کیلومتر مربع جنگل حرا در ایران

جنگل‌های مانگرو (حرا) اکوسیستم‌های نادر، دیدنی و پرباری در مرز بین زمین و دریا هستند. این اکوسیستم‌های فوق‌العاده به رفاه، امنیت غذایی و محافظت از جوامع ساحلی در سراسر جهان کمک کرده و یک زیستگاه با ارزش برای ماهی‌ها و سخت‌پوستان فراهم می‌کند. جنگل‌های مانگرو همچنین به عنوان نوعی دفاع طبیعی ساحلی در برابر موج […]

جنگل‌های مانگرو (حرا) اکوسیستم‌های نادر، دیدنی و پرباری در مرز بین زمین و دریا هستند. این اکوسیستم‌های فوق‌العاده به رفاه، امنیت غذایی و محافظت از جوامع ساحلی در سراسر جهان کمک کرده و یک زیستگاه با ارزش برای ماهی‌ها و سخت‌پوستان فراهم می‌کند.

جنگل‌های مانگرو همچنین به عنوان نوعی دفاع طبیعی ساحلی در برابر موج طوفان، سونامی، افزایش سطح دریا و فرسایش عمل می‌کند و خاک آنها مقادیر زیادی کربن را ترسیب می‌کند.

به دلیل اهمیت این جنگل‌ها، «روز جهانی حفاظت از اکوسیستم مانگرو» توسط کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۲۰۱۵ تصویب شد و هر ساله در تاریخ ۲۶ جولای جشن گرفته می‌شود و هدف آن آگاهی از اهمیت اکوسیستم‌های حرا به عنوان “یک اکوسیستم منحصر به فرد، خاص و آسیب‌پذیر” و راه‌حل‌هایی برای مدیریت، حفاظت و استفاده پایدار از آنهاست.

همزمان با روز جهانی حفاظت از اکوسیستم مانگرو، صبح امروز اداره ملی جنگلداری و مرتع چین با همکاری شهرداری شهر شنجن، مشترکاً میزبان “مجمع عالی رتبه حفاظت از جنگل‌های حرا” بودند. در این مجمع در مورد نقشه راه برای بهبود همکاری جهانی در خصوص جنگل‌های حرا و به ویژه ایجاد مرکز بین‌المللی حرا در شنجن، که توسط رئیس جمهور چین در کنوانسیون رامسر در سال گذشته اعلام شده بود، بحث و بررسی صورت گرفت.

دکتر مجتبی ذوالجودی؛ معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست که نماینده ایران در این مجمع بود، اظهار کرد: از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران مایلم تا مراتب تشکر خود را از دولت جمهوری خلق چین بابت میزبانی این رویداد و پیگیری ایجاد مرکز بین‌المللی حفاظت از مانگروها، اعلام کنم. حضور نمایندگان محترم کشورها در این جلسه مهم به منظور بحث و بررسی در موضوع حفاظت از جنگل های مانگرو، بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: برگزاری این رویداد نشان می‌دهد که حفاظت از اکوسیستم‌های مانگرو به عنوان یک مسئله برجسته بین‌المللی شناخته شده و افکار جهانی به این موضوع توجه ویژه‌ای دارد. متأسفانه هیئت ایرانی به دلیل ناهماهنگی‌های پیش آمده نتوانست در این جلسه حضور پیدا کند اما برای شما جلسه موفقیت‌آمیزی را آرزومندم.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همه ما می‌دانیم که اکوسیستم‌های مانگرو به عنوان یکی از زیست‌بوم‌های مهم ساحلی در جهان، از نظر اکولوژیکی و حفاظتی بسیار ارزشمند هستند. آنها به عنوان پشتیبان اصلی برای حفظ تنوع زیستی، محافظت از سواحل در برابر سیلاب و حفاظ ساحلی عمل می‌کنند. همچنین، این اکوسیستم‌ها در کاهش اثرات تغییر اقلیم و جذب و ترسیب کربن بسیار موثر هستند.

ذوالجودی با بیان اینکه مجموع پوشش جنگلی حرا(مانگرو) در ایران حداقل ۱۹۲ کیلومتر مربع است، بیان کرد: ایران یکی از کشورهایی است که در آن جنگل‌های حرا به دلیل دمای سرد زمستان، به شمالی‌ترین حد پراکنش خود می‌رسند. بزرگترین توده‌های حرا در ایران در بخش جنوبی در آب‌های ساحلی حفاظت‌شده جزیره قشم در خلیج فارس به وجود می‌آیند. جنگل‌های حرا در منطقه قشم و سواحل هرمزگان از مهم‌ترین اکوسیستم‌های طبیعی جنوب غربی آسیا هستند و به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست کره در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

وی افزود: در اینجا، مایلم اشاره ای داشته باشم به نامگذاری گونه حرا به افتخار طبیب و دانشمند بزرگ ایرانی، ابوعلی سینا. این نامگذاری نشان از تلاش های ایرانیان در حفظ و مراقبت از جنگل های مانگرو و اهمیت و جایگاه ویژه آن نزد ایرانیان دارد.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برای حفظ جنگل های حرا اهمیت زیادی قائل است و در چند دهه گذشته، مطالعات مهمی در این زمینه در کشور صورت گرفته که در این خصوص می‌توان برآورد جذب و ترسیب کربن جنگل‌های مانگروی ایران، ارزش‌گذاری اکولوژیکی جنگل‌ها و شناسایی تنوع زیستی و تعیین مکان‌های مناسب برای کاشت نهال‌ها را مثال زد.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: توسعه این جنگل‌ها از طریق کاشت نهال با مشارکت بخش‌های دولتی، صنایع و سازمان‌های مردم نهاد صورت گرفته است و طی سه دهه گذشته، بیش از ۸ میلیون اصله نهال از گونه حرا در سواحل جنوبی ایران کاشته شده است. همچنین بالغ بر ۳۰۰۰ هکتار به وسعت جنگل های مانگرو ایران به صورت طبیعی در ذخیره گاه زیست‌کره حرا در نتیجه حفاظت افزوده شده است.

ذوالجودی گفت: می‌خواهم از دولت جمهوری خلق چین، کامبوج و ماداگاسکار که پیشنهاد ایجاد مرکز بین‌المللی مانگرو را ارائه کرده‌اند، تشکر و تأکید کنم که ما باید سیاست‌های محلی و ملی را برای تضمین مدیریت پایدار جنگل‌های حرا تقویت کنیم و دولت‌ها باید شیوه‌های پایداری مانند طرح‌های حفاظتی مبتنی بر جامعه را ترویج کنند و معیشت‌های جایگزینی را فراهم کند که متکی به اقدامات مخرب نباشد. همکاری بین‌المللی در این تلاش بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: ما باید یک اتحاد جهانی برای حفاظت از حرا ایجاد کنیم و دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی، دانشمندان و جوامع محلی را گرد هم بیاوریم. این اتحاد، اشتراک‌گذاری دانش، ظرفیت‌سازی و حمایت مالی از پروژه‌های احیای حرا را تسهیل می‌کند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با توجه به تجربیات گسترده خود در زمینه جنگل‌های حرا و در راستای قطعنامه ۱۹ چهاردهمین اجلاس کنفرانس طرف های متعهد کنوانسیون تالاب‌های رامسر، آمادگی دارد تا با همکاری نزدیک و به اشتراک‌گذاری آخرین تجربیات، در تلاش‌های بین‌المللی برای حفظ، احیا و استفاده خردمندانه از این سرمایه های طبیعی ارزشمند سهیم باشد.

برای مشاهده فیلم سخنرانی اینجا کلیک کنید.