مشاهده لاشه چند پرنده در ساحل بندرعباس

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، میثم قاسمی معاون طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان   با اشاره به مشاهده لاشه چند پرنده در ساحل بندرعباس، ضمن قدردانی از احساس مسئولیت شهروندان و رسانه‌ها در اعلام این مشاهدات، اظهار کرد: پیرو همین اخبار، بلافاصله اکیپ مشترکی از […]

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان، میثم قاسمی معاون طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان   با اشاره به مشاهده لاشه چند پرنده در ساحل بندرعباس، ضمن قدردانی از احساس مسئولیت شهروندان و رسانه‌ها در اعلام این مشاهدات، اظهار کرد: پیرو همین اخبار، بلافاصله اکیپ مشترکی از ادارات کل حفاظت محیط زیست و دامپزشکی هرمزگان جهت بررسی موضوع و انجام پایش به محل اعلام شده، اعزام شدند.
وی افزود: بررسی های اولیه نشان دهنده وجود چند لاشه متلاشی شده یک گونه پرنده با نام فارسی باکلان بزرگ و نام انگلیسی Great Cormorant است.
معاون محیط طبیعى و تنوع زیستى اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان با بیان اینکه به دلیل رخداد فساد در اکثر لاشه‌ها، متاسفانه انجام نمونه برداری در آن ها وجود نداشته و تنها یک لاشه که در وضعیت بهتری قرار داشت، جهت انجام نمونه برداری به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان منتقل شده است، گفت: به دلیل جزر و مد دریا، لاشه‌ها از محدوده دید خارج شده اند.
قاسمی خاطرنشان کرد: با این وجود، رصد و پایش سواحل اطراف و سایر زیستگاه های آبی شهرستان بندرعباس و سایر مناطق استان که با شروع فصل مهاجرت پرندگان در نیمه دوم هر سال انجام می شود با دقت بیشتری ادامه خواهد یافت.
وی با بیان اینکه نتیجه بررسی‌ها پس از اتمام تحقیقات و اقدامات لازم دامپزشکی، اطلاع‌رسانی خواهد شد، ادامه داد: هنوز هیچ دلیل واضحی برای مرگ این پرندگان نمی‌توان متصور بود و باید منتظر اتمام آزمایش‌ها باشیم.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان همچنین از شهروندان و مسافران درخواست کرد، چنانچه شاهد وقایع غیر عادی مانند مرگ و میر حیات وحش ازجمله پرندگان وحشی، پستانداران و غیره بوده یا با حیواتات وحشی بیمار برخورد داشتند، از تماس یا نزدیک شدن به آنها خوددارى کرده و مراتب را در اسرع وقت به اداره کل حفاظت محیط زیست و یا اداره کل دامپزشکى استان اطلاع دهند.