د. مرداد ۲۴ام, ۱۴۰۱

مکرون: آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم؛ ترامپ: در شرایط مناسب دیدار می‌کنم

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از ایرنا: رئیس جمهوری فرانسه با بیان اینکه رئیس جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده آماده ملاقات با هر رهبر سیاسی برای تامین منافع مردم ایران است، گفت: آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم.

«امانوئل مکرون» عصر دوشنبه در پایان نشست گروه هفت و در مصاحبه مطبوعاتی به همراه رئیس جمهوری آمریکا گفت: ایران باید در تامین امنیت خلیج فارس با اروپا همکاری کند، تاکید کرد: ایران باید به تمام تعهدات هسته ای خود عمل کند.

رئیس جمهوری فرانسه اظهارداشت: در راستای دیدار رئیس جمهوری ایران با رئیس جمهوری آمریکا من آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم.

مکرون یادآورشد: امکان رسیدن به توافق بین رئیس جمهوری ایران و آمریکا وجود دارد.

مکرون گفت که درباره ایران در چند هفته گذشته و به‌ویژه در چند روز اخیر گفت‌وگوهایی با ترامپ داشته و دو طرف توافق کرده‌اند که ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود پایبند باشد و در خلیج (فارس) رفتار مسئولانه داشته و با ما همکاری کند.

رئیس جمهوری فرانسه به اشاره به گفت‌وگوهایش با همتای آمریکایی خود تاکید کرد: دو مسئله بسیار واضح بود که برای ما مهم است نخست اینکه ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد ودوم اینکه نباید ثبات منطقه را تهدید کند.

وی افزود: فرانسه ابتکارهای مختلف بسیاری داشته است و من همیشه رئیس جمهوری ترامپ را در جریان آن‌ها قرار داده‌ام تا بتوانم کارها را به پیش ببرم؛ زیرا تصمیم‌هایی که ایالات متحده در ماه‌های گذشته گرفته فشار زیادی وارد کرده و ما را در وضعیتی قرار داده که ارتقای امنیت منطقه بسیار ضروری شده است.

رئیس جمهور فرانسه ادامه داد: برهمین اساس، ما تلاش‌های خود را هماهنگ کردیم و به این تصمیم رسیدیم که با وزیر خارجه ایران دیدار کنیم. نقشه راه تا حدی مشخص شده؛ اما هنوز هیچ چیزی قطعی نیست و ما باید با هم به پیش برویم تا به نتیجه‌ای برسیم.

مکرون اضافه کرد: امروز صبح رئیس جمهوری روحانی گفت که به خاطر کشورش آماده دیدار با هر مقام سیاسی است. و این چیزی است که من به وزیر [خارجه] ظریف گفتم و در گفت‌وگوی تلفنی با روحانی نیز متذکر شدم که اگر موافق دیدار با رئیس جمهوری ترامپ باشد، عقیده من این است که رسیدن به یک توافق ممکن است.

وی ادامه داد: ما مفاد را می‌دانیم، هدف را می‌دانیم و فقط باید دور یک میز بنشینیم و آن را محقق کنیم. لذا امیدوارم که براساس گفت‌وگوهایمان در چند هفته آینده دیدار میان رئیس جمهوری روحانی و رئیس جمهوری ترامپ محقق شود.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت: من و دیگر طرف‌هایی که امکان ایفای نقش در مذاکرات هسته‌ای دارند نیز به طور کامل در این مذاکرات مشارکت خواهند داشت. “من فکر می‌کنم که این دیدار بسیار مهم است” “و در چند روز گذشته وضعیت شفاف شده است”؛ “میان وزیران پیام‌های بسیاری رد و بدل شده و کارهای بسیاری انجام شده است”.

مکرون افزود: البته می‌خواهم بسیار محتاط باشم و پیش‌قضاوت نکنم؛ اما فکر می‌کنم که این تلاش به پایان دادن به افزایش تنش‌ها و رسیدن به راه حلی مناسبت منجر می‌شود. گفت‌وگوهایی که روز شنبه داشتیم بسیار مفید بود و هدف ما تضمین ثبات منطقه است. برنامه این است که مطمئنم شویم ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد و در طولانی‌مدت شفافیت بیشتری [در برنامه هسته‌ای] دارد.

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر توافق هسته ای ایران را وحشتناک خواند و در عین حال گفت اگر شرایط مناسب باشد، با ایرانی ها برای رسیدن به یک توافق جدید دیدار خواهم کرد.

دونالد ترامپ روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه که در حاشیه نشست گروه ۷ برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به این که اگر ابتکار عمل رئیس جمهوری فرانسه موثر شود، آیا آمادگی دیدار با مقامات ایران را دارید، گفت: ایران نسبت به ۲.۵ سال گذشته تفاوت زیادی دارد.

ترامپ با تکرار اتهام حمایت ایران از تروریسم بار دیگر برجام را یک توافق وحشتناک نامید که به موجب آن، ایران ۱۵۰ میلیارد دلار به اضافه ۱.۸ میلیارد دلار وجه نقد را برای فعالیت های بدخواهانه به کار برد.

وی نومیدانه از تلاش های تغییر رژیم در ایران صحبت کرد و افزود: ما خواهان تغییر کادر رهبری ایران نیستیم چرا که زمان این کار به سر رسیده است.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: معتقدم که ایران می تواند کشور بزرگی باشد اما نمی تواند سلاح اتمی داشته باشد، اگر شرایط مناسب باشد با رئیس جمهوری ایران دیدار می کنم اما باید بازیگران خوبی باشند.

ترامپ با اشاره به سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بیاریتز اضافه کرد: مکرون همه مسایل را با من در میان گذاشت و دقیقا به من گفته بود چه کسی می آید. درباره خرید نفت ایران صحبت کرد، با این حال، شاید ابتکار مکرون کار ساز باشد، شاید هم نباشد.

وی اظهار کرد: توافق قبلی(برجام) بسیار مسخره بود و به زودی زمان آن به سر می آید، احساس مثبتی درباره ایران دارم. ایرانی ها فوق العاده هستند.

مکرون: آماده برگزاری ملاقات بین ترامپ و روحانی هستم؛ ترامپ: در شرایط مناسب دیدار می‌کنم

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: برجام یک توافقی بود که نباید هرگز وارد آن می شدند، ایرانی ها اجازه یافتند موشک بالستیک آزمایش کنند، برخی از تاسیسات اجازه بازرسی نیافتند که همه اینها باید تغییر کند با این حال، ممکن است به سرعت به این هدف دست نیابیم.

ترامپ با تکرار اینکه ایران نسبت به ۲ سال گذشته، متفاوت شده است، گفت: برخی از دوستان من در ایران ساخت و ساز داشتند و وقتی که آنجا بودند خیلی مردم ایران را دوست داشتند. ایران ظرفیت فوق العاده ای دارد.

وی با بیان این که ایران در یک موقعیت جغرافیایی عالی اما پرتنش قرار دارد، افزود: کشورهای عضو برجام به مرور بیشتر با ما موافق شدند. فکر می کنم زمان اعتبار توافق هسته ای بسیار کوتاه است. ایرانی ها مذاکره کنندگان توانمندی هستند. نگاه کنید چه کار کردند تا به توافق دست یابند، نگاه کنید چه بلایی بر سر جان کری آوردند؛ هواپیما را پر از پول کردند و به ایران فرستادند.

رئیس جمهوری آمریکا درباره اینکه آیا با رئیس جمهوری روحانی دیدار خواهید کرد، گفت: من روحانی را نمی شناسم، طی سال های اخیر تنها از دور تماشا کرده ام، فکر می کنم ایران می خواهد وضعیت را تغییر دهد.

ترامپ در توصیف آثار تروریسم اقتصادی دولت خود بر مردم ایران افزود: وضعیت اقتصاد آنها بد است، تورم بالایی دارند، اقتصادشان دچار نزول شدید است و تحریم ها به آنها صدمه رسانده است؛ نمی خواهم این طور باشند، فقط نمی خواهم که سلاح اتمی داشته باشند، از این رو شانس زیادی برای توافق وجود دارد.

وی درباره اینکه آیا قرار است به ایران غرامت پرداخت کنید، ادامه داد: اینگونه نیست، آنها نیاز به وام کوتاه مدت دارند، می خواهند پول داشته باشند که بر معضلاتشان غلبه کنند. ایران نفت زیادی دارد؛ بیشتر درباره مدارک اعتباری صحبت کرده ایم که از سوی کشورهای مختلف تامین خواهد شد و ایران باید همه آنها را بازپس دهد.

چین

رئیس جمهوری آمریکا درباره جنگ تجاری با چین هم گفت: ما خواستار یک تجارت منصفانه با چین هستیم و آنها مایلند یک توافق داشته باشند.

ترامپ با احمقانه خواندن توافق های تجاری پیشین چه با ژاپن چه با چین، افزود: ما اکنون در حال تغییر دادن آن هستیم.

وی با این ادعا که در ۴۸ ساعته گذشته، چینی ها تماس های زیادی با مقامات آمریکا داشته اند، اظهار کرد: فکر می کنم چینی ها خواستار توافق هستند، معاون رئیس جمهوری چین گفت می خواهیم به توافق برسیم و می خواهیم این اتفاق بیفتد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: این گفته من نیست، تماس های زیادی گرفته شده است نه فقط با وزارت خزانه داری و استیون منوچین بلکه با مقامات دیگر واشنگتن گرفته شد. اگر بتوانیم با آنها به توافق خواهیم رسید.

ترامپ ادامه داد: نوع مذاکراتی که من برای سال ها دنبال کرده ام برای کشور هم مفید بوده است. خیلی از آدم ها شجاعت ندارند و نمی توانند مذاکره کنند. نمی توان هر سال بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار از دست داد، این اقدام باید از دوره بوش اول انجام می شد.

وی اضافه کرد: درباره کره شمالی هم اینگونه بود، کارهایی را که اکنون انجام می دهم، باید پیش از این انجام می شد.

روسیه

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوالی درباره عضویت روسیه در گروه ۷ و اینکه آیا به خاطر انتخابات ۲۰۲۰ مطرح نشده است، گفت: با توجه به نظرسنجی ها پیروز خواهم شد، از این رو من به خاطر مسایل سیاسی تصمیم نمی گیرم. روسیه یک قدرت است اما بهتر است در اتاق باشد تا بیرون اتاق.

ترامپ افزود: نظر من این است که روسیه باید جزو گروه ۷ باشد، در دوره اوباما اتفاق بدی بین پوتین و اوباما رخ داد.

وی با اشاره به مشکلات کریمه و اوکراین گفت این مساله در دوره اوباما رخ داد و موجب شرم او شد ، ا زاین رو اوباما خواست که پوتین از گروه ۸ خارج شود. پوتین با هوشتر بود؛ هرچند حدس می زنم که اوباما از این مساله ناراحت بود.

رئیس جمهوری آمریکا که فرصت را برای کوبیدن جو بایدن حریف انتخاباتی مناسب یافته بود، ادامه داد: انضمام کریمه به روسیه در دوره اوباما اتفاق افتاد، اگر در دوره من بود حتما عذرخواهی می کردم. اوباما هوش و فراست نشان نداد و نتوانست جلوی این مساله را بگیرد.

ترامپ اضافه کرد: نمی دانم که پوتین این دعوت را خواهد پذیرفت یا خیر، فکر می کنم برای او بسیار مشکل است. از نظر روانی فکر می کنم برای او مشکل باشد. او از سوی اوباما به خاطر اینکه باهوشتر از او بود، اخراج شد.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه شنیده است پوتین عضو خوبی برای گروه ۸ بوده است، اظهار کرد: حضور روسیه در این گروه برای جهان مثبت خواهد بود و خیلی ها در این رابطه با من موافق بوده اند.

ترامپ افزود: فکر می کنم اگر دعوت رسمی شوند، به گروه بازگردند. در تمام مسایلی که مطرح است، روسیه دخیل است. می گفتند که چرا روسیه در اینجا نیست تا مذاکره شود. اگر روسیه بود خیلی مفید بود چرا که خیلی از این موضوعات سردرگم مانده است.

برگزیت

رئیس جمهوری آمریکا درباره بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و برگزیت هم گفت: ترزا می (نخست وزیر سابق انگلیس) برای رسیدن به توافق قادر نبود. من از همان ابتدا، پیشنهادهای خود را به خانم می مطرح کردم؛ فکر می کنم بوریس جانسون نخست وزیر عالی خواهد بود.

ترامپ با این ادعا که ۶ سال است منتظر نخست وزیری جانسون بوده است، او را باهوش و قوی دانست که انگلیس را دوست دارد.

وی در پاسخ به این سوال که جانسون موافق توافق تجاری با آمریکا است اما نگران است که فریبش دهید، گفت: من املاک و مستغلات خوبی در بریتانیا دارم. فکر می کنم کار جانسون عالی خواهد بود و زمان مناسبی برای درخشش اوست.

تغییرات اقلیمی

رئیس جمهوری آمریکا درباره تغییرات اقلیمی هم گفت: معتقدم آمریکا ثروت بسیاری دارد. من آن ثروت را زنده کردم. ما تولیدکننده شماره یک انرژی هستیم و ممکن است بزرگترین پایگاه تولید گاز را داشته باشیم.

ترامپ افزود: حاضر نیستیم این ثروت را تنها به خاطر یک رویا از دست بدهیم. ما می خواهیم تمیز ترین آب و هوا را در آمریکا داشته باشیم.

وی با طرح این ادعا که “خودم یک محیط زیستی هستم”، ادامه داد: من بیش از هرکسی که رئیس جمهوری یا معاون رئیس جمهوری بوده است، درباره محیط زیست حرف زده ام. خیلی درباره محیط زیست دقت دارم اما باید آنچه را که ساخته ایم محافظت کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا که از پیمان آب و هوایی پاریس خارج شد چرا که استخراج زغال سنگ را ممنوع می کرد، اضافه کرد: ما به یک کشور ثروتمندتر تبدیل شده ایم و به خاطر آن می توانیم به انسان ها بپردازیم در حالی که پیش از این نمی توانستیم.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *