نوروزیان ، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خبر داد؛ مراجعه دیر هنگام جان نوجوان حاجی آبادی را گرفت

  به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: نوجوان ۱۳ ساله حاجی آبادی که دچار عقرب گزیدگی شده بود به دلیل سهل انگاری و مراجعه دیر هنگام جان خود را از دست داد. دکتر فاطمه نوروزیان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ عنوان کرد: شب […]

 

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون  سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: نوجوان ۱۳ ساله حاجی آبادی که دچار عقرب گزیدگی شده بود به دلیل سهل انگاری و مراجعه دیر هنگام جان خود را از دست داد.

دکتر فاطمه نوروزیان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ عنوان کرد: شب گذشته نیش عقرب باعث مرگ پسری از اهالی روستای شاهرود از توابع بخش فارغان شهرستان حاجی آباد شد.

دکتر نوروزیان در تشریح جزئیات این حادثه گفت: ساعت ۵ صبح روز گذشته(دوم تیرماه) نوجوان ۱۳ ساله دچار عقرب گزیدگی می شود که خانواده، ایشان را ساعت ۱۳:۳۰ به درمانگاه بخش فارغان نزد پزشک برده و توسط پزشک تورم بافت بدنی و گزش تایید می شود.

نوروزیان با بیان اینکه بلافاصله با دستور پزشک معالج آمبولانس هماهنگ می شود که این نوجوان را به بیمارستان شهرستان حاجی آباد انتقال دهند، از ممانعت خانواده خبر داد و افزود: خانواده متوفی تاکید می کنند که نیاز نیست و خودمان فرزندمان را به بیمارستان شهرستان حاجی آباد منتقل می کنیم.

وی با اشاره به اینکه فاصله زمانی مرکز بهداشت فارغان تا بیمارستان شهرستان حاجی آباد ۳۰ الی ۴۰ دقیقه بیشتر نیست، ادامه داد: ساعت حضور بیمار در مرکز بیمارستان شهرستان حاج آباد ۱۵:۳۰ دقیقه گزارش شده است که طول کشیدن فرآیند زمانی حال این نوجوان عقرب گزیده را بدتر کرده و با مشاهده خون در ادرار نشان از اثر سم در بدن وی بوده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: کادر درمانی بیمارستان حاجی آباد اقدامات لازم را انجام و برای مداوای بیشتر، فرد را به بیمارستان کودکان بندرعباس انتقال می دهند که متاسفانه با توجه به عدم رعایت ساعات مفید حضور پس از گزش، این نوجوان حاجی آّبادی ساعت ۸ شامگاه گذشته قربانی می شود.

نوروزیان فرصت طلایی پس از گزش جانوران سمی را نهایتا ۴ ساعت عنوان کرد و گفت: در این فرصت طلایی می توان اقدامات موثر و نجات جان انسان را به خوبی انجام داد.

وی همچنین در خصوص اخبار منتشر شده پیرامون عدم امکانات لازم مواجهه با گزش در درمانگاه بخش فارغان شهرستان حاجی آباد، خاطرنشان کرد:  علی رغم دستورالعمل ها امکانات مواجهه با گزش به تمام مراکز بهداشتی و درمانی دوردست و مناطق صعب العبوری که پزشک معالج دارند داده شده است و مراکزی که فاصله کمتر از یک ساعت تا مرکز شهرستان دارند، در اختیار بیمارستان همان شهرستان قرار داده ایم که در صورت رعایت فاصله زمانی گزش تا مراجعه، مشکلی برای جان افراد پیش نخواهد آمد.

علی رغم توصیه ها و آموزشهای لازم، اما متاسفانه همچنان شاهد مرگ بیماران به دلیل مراجعه دیرهنگام بیماران به مراکز درمانی هستیم.

 

(مهسا پارسا)