هرمزگان در ده ماه اخیرامسال ۲۹۰روز هوای سالم داشته است

نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان به مناسبت روز ملی هوای پاک با حضور خبرنگاران و بطور مجازی در سالن اجتماعات این ادراه کل برگزار شد به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در ابتدای سخنان خود در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن روز ملی هوای […]

نشست خبری مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان به مناسبت روز ملی هوای پاک با حضور خبرنگاران و بطور مجازی در سالن اجتماعات این ادراه کل برگزار شد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون ، حبیب مسیحی تازیانی مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در ابتدای سخنان خود در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن روز ملی هوای پاک ،  ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت فاطمه الزهرا(س) و گرامیداشت هفته هوای پاک به تشریح شعار امسال (هوای پاک ، تعهد مسئوالان ومشارکت مردمی ) و برنامه های این هفته پرداخت .

 

index

 


وی افزود:
از ابتدای سال ۹۹ تا امروز نزدیک به ۱۵۰ پایش حضوری در صنایع غرب بندرعباس صورت گرفته و ۱۱ صنعت بزرگ استان مورد رصد قرار گرفته اند. همچنین اخطارهای زیادی در این مدت صادر و ابلاغ شده است، با توجه به  وجود محدودیت کرونا و کمبود امکانات و نیروی انسانی شرایط سخت و دشوار اما همکارانم با این وجود از هیچ تلاشی فروگذاری نکرده اند.
مسیحی با اشاره به اینکه پنج ایستگاه فعال در استان هرمزگان وجود دارد که وضعیت آب و هوای هرمزگان را مورد سنجش قرار می دهند، عنوان کرد: طبق بررسی ها تا امروز، ۲۹۰ روز سالم، ۱۵ روز شاخص هوای پاک و دو روز در استان هرمزگان ناسالم ارزیابی شده است.
وی ادامه داد :
باتوجه به  تجمعی بودن  صنایع در غرب بندرعباس وتاثیرات آلایندگی آن  اخطارات لازم داده شده  اما این موضوع نیازمند یک سیستم واحد  برای تدوین سندی جهت همکاری مشترک و ضرورت ایجاد فضای سبز وسیع تر و رعایت دستورالعمل های زیست محیطی می باشد.  
وی خاطرنشان کرد: نیروگاه بندرعباس در شرایط فعلی دو واحدآن فعالیت می نماید و در همین دو واحد تنها یک پنجم از گاز استفاده شده و مابقی آن از سوخت مازوت در حال بهره برداری می باشد  که بسیارآلودگی زیاد و خطرناک است و تا زمانی که نیروگاه کلاس F در جوار آن به بهره برداری نرسد متاسفانه این آلایندگی همچنان پابرجاست .
تعداد ۱۲ واحد آلاینده در استان هرمزگان در سال ۹۸به سازمان حفاظت محیط زیست  معرفی شده است، عمده این واحدها در بندرعباس است و رسالت سازمان حفاظت محیط زیست این است که با تمهیدات ورعایت ضوابط زیست محیطی در صنایع آلاینده هرساله از تعدادآنها کاسته و برای رفتن به سمت صنعت سبز و کاهش آلایندگی تلاش شود .
مسیحی با اشاره به اینکه بوی فاضلاب بندرعباس موجب آزار تمامی شهروندان است، بیان کرد: این موضوع جز آیتم های آلایندگی بوده و مدیریت غیراستاندارد سبب شده آثار آن به این شکل پدیدار شود.