واحدهای کار و اشتغال در مناطق ویژه و آزاد طرح طبقه‌بندی مشاغل را جدی بگیرند

،”علی‌حسین رعیتی‌فرد” روز دوشنبه در مراسم معارفه مدیر واحد کار و خدمات اشتغال بندر شهید رجایی با گرامی‌داشت هفته دولت و یاد کردخاطره شهیدان رجایی و باهنر و شهدای دولت اظهار کرد: در راستای تاکیدات جدی مقام معظم رهبری در مساله جهاد تبیین اقدامات دولت‌ها باید به صورت شفاف به مردم اطلاع‌رسانی شود. وی در […]

،”علی‌حسین رعیتی‌فرد” روز دوشنبه در مراسم معارفه مدیر واحد کار و خدمات اشتغال بندر شهید رجایی با گرامی‌داشت هفته دولت و یاد کردخاطره شهیدان رجایی و باهنر و شهدای دولت اظهار کرد: در راستای تاکیدات جدی مقام معظم رهبری در مساله جهاد تبیین اقدامات دولت‌ها باید به صورت شفاف به مردم اطلاع‌رسانی شود.

وی در این رابطه به تبیین اقدامات و عملکرد بندر شهید رجایی در دولت‌های مختلف اشاره کرد و ادامه داد: با وجود تحریم‌ها، تورم و مشکلات اقتصادی راه‌های نرفته زیادی برای تقویت حوزه دریانوردی و فعال شدن اقتصاد دریامحور وجود دارد که در دولت سیزدهم برای رسیدن به این مهم تلاش خواهد شد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه در دولت سیزدهم قرارداد کار دریانوردان با همکاری سازمان بنادر تدوین و در سازمان جهانی ترجمه و رونمایی شد، از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا به پیمان‌های دسته جمعی به عنوان راهکاری برای رفع مشکلات جامعه کار اشاره کرد که با همکاری سازمان بنادر انجام شد.

رعیتی‌فرد افزود: در حوزه روابط کار سعی کردیم با مشورت ادارات کل تعاون در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، خوزستان و گیلان و مازندران نظریه‌های مشورتی برای رسیدگی به دعاوی دریانوردان داشته باشیم.

وی با اشاره به وجود ۳۳ منطقه ویژه اقتصادی، هفت منطقه آزاد و هشت منطقه آزاد در شرف تاسیس در کشور، گفت: در راستای هم‌افزایی و پیگیری امور در قانون کار تلاش می‌کنیم واحدهای کار و اشتغال در ادارات و سازمان‌ها به ویژه مناطق آزاد و تجاری فعال‌تر شده و رسمیت پیدا کنند.

معاون روابط کار در بخش دیگری به اهمیت رابطه کارگر و کارفرما، احقاق حقوق کارگران و اجرای عدالت در پرداخت حقوق ماهانه و ضرورت ارتقا بهره‌وری بر اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل تاکید کرد و افزود: برابر با ماده پنج آیین‌نامه اجرایی تبصره یک ماده ۴۹ قانون کار باید کارفرمایان مادر را ملزم به تهیه طرح طبقه‌بندی مشاغل کند و براساس این آیین‌نامه کارگران باید براساس تجربه، تخصص و پست کاری، حقوق و مزد دریافت کنند.

رعیتی‌فرد با بیا اینکه با اجرایی شدن این طرح تفاوتی میان نیروهایی که به صورت مستقیم با شرکت قرارداد دارند و نیروهای پیمانکاری وجود نخواهد داشت، ادامه داد: براساس قانون همه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار باید در طرح طبقه بندی مشاغل رتبه‌بندی شوند و مزد و مزایای آنها در چارچوب ضوابط و نظام جبران خدمات این طرح پرداخت شود .

وی در پایان با بیان اینکه طبق ماده ۸۵ قانون کار، حفظ و صیانت از نیروی کار و منابع مادی کشور یکی از وظایف اصلی این وزارت کار است، بر جدی گرفتن بازرسی‌ها و مشارکت اداره کل بنادر و دریانوردی با حوزه واحد کار و اشتغال در راستای ایمنی کار و احقاق حقوق کارگران تاکید کرد.

وجود ۱۴ هزار کارگر در بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز با بیان اینکه بندر شهید رجایی با ۴ هزار و ۸۰۰ هکتار وسعت بیش از یک سوم تجارت دریایی ایران را پشتیبانی می‌کند، گفت: با توجه به گستردگی و حجم فعالیت در بخش‌های مختلف دریایی و بندری منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، ساماندهی نیروهای شاغل در این منطقه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

حسین عباس‌نژاد با اشاره به وجود ۱۴ هزار نیروی شاغل در این بندر گفت: از این تعداد ۹ هزار کار روزکار و پنج هزار نیز نیروی شب کار هستند که در حوزه‌های دریایی، بندری و پشتیبانی مشغول به کار هستند.

وی هم‌چنین با اشاره به ورود پنج هزار کامیون در این بندر و ضرورت خدمات دهی مناسب به جامعه کارگری شاغل در بندر شهید رجایی گفت: برآورده کردن انتظارات کامیون‌داران و به ویژه جامعه کارگری در این بندر نیازمند مدیریت منسجم است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ابراز امیدواری کرد در دوره مدیریت جدید واحد کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی کارها به صورت ویژه و براساس ضوابط و قوانین کار پیگیری و دنبال شود.

مدیرکل امور اقتصادی و مناطق سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت: بیش از سه دهه است که امور تصدی‌گری به صاحب اصلی آن رسیده و شرکت‌های خصوصی با اقتدار کارها را به پیش برده‌اند.

حسین یداللهی افزود: امروز با وجود زیرساخت‌های عظیم بندری، شرکت‌های متعدد تجاری و همچنین حضور نیروهای انسانی گسترده در بزرگترین بندر تجاری کشور، وجود واحد کار و خدمات اشتغال در این بندر بسیار ضروری است.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم طی حکمی از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماع=- «حمید جهرمی‌نژاد» به عنوان مدیر واحد کار و خدمات اشتغال  منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی معرفی شد.