چ. آذر ۹ام, ۱۴۰۱

پاسخ محکم ظریف به فریبکاری جدید پمپئو

1 دقیقه خوانده شده

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از خبرگزاری ایرنا: «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بامداد پنجشنبه در پاسخ به اظهارات همتای آمریکایی خود در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، در صفحه توئیتر خود نوشت: سخنان او نشان داد که منبع استناد آمریکا و شرکایش، قطعنامه لغوشده ۱۹۲۹ است.

ظریف نوشت: در جدیدترین شیوه تمسخر شورای امنیت، پمپئو درخصوص نقض قطعنامه ۲۲۳۱ گزافه گویی کرد و سپس نقشه راهی برای نقض بیشتر این قطعنامه ارائه داد.

وی افزود: او آمریکای منزوی را به نخستین عضو دائمی شورای امنیت بدل کرد که کشورها را به علت پایبندی به قطعنامه‌ها، ملامت می‌کنند.

اشاره ظریف به سخنان وزیر خارجه آمریکا در نشست شورای امنیت است که با ادعای نقض قطعنامه‌ ۲۲۳۱ این شورا از سوی تهران، خواستار تحریم ایران شده بود.

پمپئو که دولتش با خروج از برجام، به جامعه جهانی و قواعد بین‌المللی دهن‌کجی کرده است، روز چهارشنبه بار دیگر اتهام‌های بی‌اساسی را مطرح کرد و با بکارگیری سیاست ارعاب، تلاش کرد تا همراهی دیگر کشورها علیه ایران را جلب کند.

قطعنامه ۲۲۳۱ سال ۲۰۱۵ پیرو برجام به تصویب رسید و همه‌ی قطعنامه‌های قبلی از جمله قطعنامه ۱۹۲۹ (مصوب سال ۲۰۱۰) را لغو کرد.

شورای امنیت در قطعنامه لغو شده ۱۹۲۹ ایران را از هرگونه فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک منع کرده بود.
این در شرایطی است که متن قطعنامه ۲۲۳۱ هیچ‌گونه الزام حقوقی درخصوص مسئله آزمایش‌های موشکی ندارد.
ایران بارها گفته است که برنامه دفاع موشکی مشروع خود را قابل مذاکره نمی‌داند.

در همین ارتباط «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز هفته گذشته گفته بود: بحث مسائل موشکی ایران کاملا روشن است و بخشی از سیاست دفاعی ایران تلقی می‌شود که حالت بازدارنده دارد و دیگران نمی‌توانند در این خصوص برای ایران توصیه ای داشته باشند و ما را از داشتن امکانات دفاعی نهی کنند.

“بابک پارسا”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *