پ. فروردین ۳ام, ۱۴۰۲

پاکسازی غارنمکی هرمزو غار هماگ به مناسبت روزغارپاک

1 دقیقه خوانده شده

به مناسبت روز غار پاک اعضای هیات کوهنوردی استان و محیط زیست هرمزگان از غارنمکی هرمزوغار هماگ بازدید کردند
به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

اعضای هیات کوهنوردی و پرسنل محیط زیست هرمزگان ضمن بازدید از غارنمکی هرمز و غار هماگ ، پاکسازی غارهای مذکور را انجام دادند .

گفتنی است :

کشور ایران به دلیل اینکه ضخیم‌ترین لایه آهکی جهان را دارد تبدیل به یک منطقه غارخیز شده است. که استان هرمزگان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است در استان هرمزگان نیزدر حدود ۲۶ غار وجود دارد . غار نمکدان که یکی از عجایب هفتگانه خلیج فارس است در استان هرمزگان و جزیره قشم واقع شده است. این غار در فاصله ۹۰ کیلومتری شهر قشم در ساحل جنوب غربی این جزیره و در داخل گنبد نمکی قشم به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا قرار گرفته است. طولانی‌ترین غار این مجموعه با نام غار نمکدان ۳، با طول ۶۴۰۰ متری‌اش توانسته عنوان طولانی‌ترین غار نمکی جهان را کسب کند.

چرا غارها برای ما دارای اهمیت می باشد ؟

حفاظت از غارها برای حفظ منابع آب و سفره های زیرزمینی ضروری است
به گفته دبیرکارگروه غارشناسی کشور ، کارست ها ) در اصطلاح فنی به پدیده خوردگی و انحلال توده سنگهای کربناته(آهک و دولومیت) کارست گفته میشود( به عنوان گنجینه های مطمئن منابع آب یاد می شود . ایجاد فروچاله ها،گردشگری بی ضابطه وآلودگی های ناشی از فعالیت های کشاورزی وصنعتی از تهدیدات عمده مناطق کارستی است . که در اغلب کشورها برای حفاظت منابع آب کارستی در برابر آن ها تمهیدات وضوابطی اعمال می شود.

اهمیت غارها برای زیستمندان

از جمله می توان به نقش خفاش ها که از زیستمندان مهم غارها است ، اشاره کرد و گفت: نقش خفاش ها در پیشگیری از بیابان‌زایی از طریق مشارکت موثر در گرده افشانی و انتشار دانه گیاهان به ویژه گیاهان بیابانی به اثبات رسیده است. خفاش ها با بیش از پنجاه گونه شناسایی شده در کشور بزرگترین جمعیت پستانداران کشور را از لحاظ تنوع تشکیل می دهند که اکثر قریب به اتفاق آن ها از گروه خفاش ها حشره خوار هستند که اثرات و خدمات اکولوژیکی آن ها در بیرون از غار شامل موارد مهمی مانند دخالت ونقش موثر در گرده افشانی گیاهان به ویژه بیابانی، تعدیل جمعیت حشرات، مبارزه طبیعی با آفات گیاهی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *