پیام مدیرکل حفاظت محیط زیست در گرامیداشت هفته محیط زیست

متن پیام تبریک مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در گرامیداشت هفته محیط زیست بدین شرح می باشد : آنچه مسلم است احترام به زمین و محیط زیست، ریشه در تاریخ زندگی بشر دارد. انسان ها از همان بدو حیات به این نتیجه رسیده اند که رمز بقا و ماندگاری شان بر روی کره خاکی، هماهنگی […]

متن پیام تبریک مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در گرامیداشت هفته محیط زیست بدین شرح می باشد :
آنچه مسلم است احترام به زمین و محیط زیست، ریشه در تاریخ زندگی بشر دارد. انسان ها از همان بدو حیات به این نتیجه رسیده اند که رمز بقا و ماندگاری شان بر روی کره خاکی، هماهنگی با طبیعت است، به همین دلیل مقوله محیط زیست و اهمیت آن در زندگی امروز، همواره مورد توجه بوده و حتی در دین مبین اسلام نیز در قالب آیات و روایت ها، بر حراست از محیط زیست و نقش آن بر سلامت انسان ها، تأکید شده است.
مردم پایه بودن محیط زیست و استفاده از ظرفیت مردم برای حفظ و ارتقای محیط زیست کشو بسیار ارزشمند است  ، اهمیت فرهنگ سازی در این مقوله وظیفه ‌ای جدی است که در اصل پنجاه قانون اساسی ‏کشورمان نیز ذیل موضوع حفاظت و حراست از محیط زیست مورد تاکید قرار گرفته است.
بی شک هر اندازه میزان اطلاعات و دانش مردم در خصوص مسائل زیست محیطی بیشتر باشد علاقمندی وسوق گرفتن آنها به سوی مسائل محیط زیست دارای  رابط مستقیم بود ودرنتیجه  رفتارهایی که موجب بوجودآمدن ناملایمات زیست محیطی می گردد کمتر خواهد بود و خانواده ها اولین نهادی است که نقش موثری را نهادیته بودن فرهنگ محیط زیست مردم پایه  ایفا می نماید.
همانطور که مستحضرید با توجه به شعار امسال هفته محیط زیست (محیط زیست مردم پایه، هوشمندانه و فناورانه) می باشد تولید دانش بنیان مبتنی بر تحقیق، پژوهش و نوآوری، از یک سو نقش چشمگیری در ارتقاء کارآیی و بهره وری و کاهش مصرف منابع، آب و انرژی و در نتیجه کاهش آلودگی ها و بهبود وضعیت محیط زیست در کشورمان داشته و از سوی دیگر بکارگیری فناوری های نوین در فرآیند تولید که از ثمره های ارزشمند اقتصاد دانش بنیان خواهد بود. شرکت های دانش بنیان و خلاق با توسعه فناوری های کارآمد و اثرگذار و محصولات سازگار با محیط زیست، می توانند شکاف میان فناوری و محیط زیست را به شکل چشمگیری از میان برداشته و در این عرصه حساس و حیاتی، حضوری مسؤولانه و حمایتگرانه برای حفظ محیط زیست داشته باشند.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالگرد ارتحال  بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره)  و قیام خونین پانزدهم خرداد و عرض تبریک به مناسبت دهه کرامت و هفته محیط زیست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای محیط بان استان ، هفته محیط زیست را به همکاران خود در این اداره کل ، سازمان های فعال  مردم نهاد زیست محیطی و حامیان محیط زیست استان تبریک عرض نموده، امیدوارم همه ما در راستای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی، منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و راهبرد های دولت در حراست از منابع ملی، پیروز و گام موثری را برداریم.

حبیب مسیحی تازیانی
مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان