معاون رییس جمهور خبر داد؛

پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از منابع صندوق ملی محیط زیست برای تعویض تاکسی های فرسوده

معاون رییس جمهور از اجرای بیش از ۲۰ برنامه عملیاتی و بین دستگاهی از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون برای اجرایی کردن قانون هوای پاک خبر داد و گفت: امسال بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از منابع صندوق ملی محیط زیست برای تعویض تاکسی های فرسوده پرداخت شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تشریح اقدامات انجام یافته در خصوص قانون هوای پاک در دولت سیزدهم، بیان داشت: علی رغم وجود مشکلات و موانع، دولت مردمی برای کاهش آلودگی هوا و به ویژه اجرای قانون هوای پاک توانسته با هماهنگی دستگاه های مختلف اقدامات قابل توجهی را انجام دهد.

وی افزود: در خصوص قانون هوای پاک برای اولین بار در کشور در دولت مردمی اعتبارات ماده ۳۳ قانون هوای پاک به صندوق ملی محیط زیست واریز شد و صندوق امسال نزدیک به ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از این محل برای تعویض تاکسی های فرسوده و توسعه نیروگاه های انرژی تجدیدپذیر پرداخت کرده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در این خصوص پرداخت تسهیلات به حدود ۶۵۰ تاکسی در سال گذشته تصویب شد که در فاز اول آن برای ۴۹ تاکسی با همکاری شهرداری تبریز تسهیلات پرداخت شد و در نظر داریم که تسهیلات مورد نیاز هزار دستگاه تاکسی در شهر اصفهان نیز در فاز بعدی تامین شود.

او با تاکید بر اینکه شهرهای قم و اراک در نوبت بعدی پرداخت تسهیلات تاکسی های فرسوده قرار دارند، ادامه داد: همچنین تسهیلات مورد نیاز برای راه اندازی ۱۷ نیروگاه تجدیدپذیر در اصفهان نیز مصوب شده است و شهرهای شیراز و تهران نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.

سلاجقه با طرح این مساله که منابعی نزدیک به هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال از محل این قانون باید باید به صندوق واریز می شد، اظهار کرد: متاسفانه این رقم به وزارت کشور پرداخت شده است و امیدواریم در سال آینده علی رغم اینکه بودجه صندوق در این خصوص افزایش یابد بلکه این رقم نیز به صندوق برگردد تا بتوانیم اقدامات موثرتری در خصوص هوای پاک انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه سامانه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک و ارزیابی عملکرد قانون هوای پاک از این پس از طریق سامانه نظارتی در سطح ملی و استانی انجام خواهد یافت، افزود: اصلاح ساختار اسقاط وسایل نقلیه فرسوده با احیاء سن فرسودگی، تدوین آیین نامه اجرایی ماده ۸ قانون هوای پاک با هدف تسریع در طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده بدون وابستگی به منابع دولت و تصویب حدود مجاز تراز صدای وسایل نقلیه در مراکز معاینه فنی از جمله اقداماتی است که در راستای اجرایی شدن برنامه های قانون هوای پاک انجام گرفته است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: ردیف درآمدی و بودجه ای قانون هوای پاک در قانون بودجه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ایجاد شده و در این خصوص جلسات هماهنگی با سازمان بازرسی کل کشور و جلسات تخصصی با دستگاه های اجرایی جهت رفع موانع موجود نیز انجام گرفته است.

سلاجقه اذعان داشت: تصویب و ابلاغ حدود مجاز بو، به روزرسانی استانداردهای ملی تولید نفتگاز، تجهیزات کنترل آلودگی خودرو و طرح کهاب و همچنین تدوین و تصویب استانداردهای ملی نفت کوره از جمله دیگر اقداماتی است که در راستای اجرای قانون هوای پاک در دولت سیزدهم انجام یافته است.

معاون رییس جمهور برنامه ریزی وزارت نیرو برای احداث نیروگاه های تجدیدپذیر تا ۱۰ هزار مگاوات را از جمله فعالیت های موثر در این حوزه خواند و گفت: این هدف گذاری برای سال ۱۴۰۴ انجام یافته است که در این راستا وزارت کشور نیز برنامه ریزی ویژه ای برای توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی انجام داده است که امیدواریم بعد از اختصاص بودجه عملیاتی شود.