پیام مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان در روز جهانی پرندگان مهاجر

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون  ، متن کامل پیام مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان بدین شرح می باشد : مسیحی بیان اینکه : روز جهانی پرندگان مهاجر  در هر تاریخی از سال بسته به زمان اوج مهاجرت پرندگان در ان منطقه می تواند برگزار شود. پرندگان مهاجر در طول مهاجرت های خود مرز های […]

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون  ، متن کامل پیام مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان بدین شرح می باشد :
مسیحی بیان اینکه :
روز جهانی پرندگان مهاجر  در هر تاریخی از سال بسته به زمان اوج مهاجرت پرندگان در ان منطقه می تواند برگزار شود. پرندگان مهاجر در طول مهاجرت های خود مرز های بین المللی را درمی نوردند و به زیستگاه های مناسب و شبکه ای از مکان های مناسب برای حمایت از سفرهای سالانه خود نیاز دارند. بنابراین همکاری بین المللی در کل دامنه مهاجرت ضروری است.
وی افزود:
وجود معاهدات بین المللی مانند کنوانسیون‌ حفاظت‌ از گونه‌های وحشی‌ مهاجر، توافقنامه پرندگان مهاجرآبزی اوراسیایی – آفریقایی و پیمان حفاظت از پرنده های مهاجر، برای اقدامات حفاظتی هماهنگ در میان کشورها اجتناب ناپذیر است. روز جهانی پرندگان مهاجر یک برنامه آگاهی بخشی سالانه است که نیاز به حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها را برجسته می کند. گستره این رویداد، ابزاری مؤثر برای کمک به افزایش آگاهی جهانی در مورد تهدیدات پرندگان مهاجر، اهمیت اکولوژیکی آنها و نیاز به همکاری های بین المللی برای حفاظت از آنها است.
از سال ۲۰۰۶ میلادی، هر ساله کمیته WMBD (روز جهانی پرندگان مهاجر) بر روی یک موضوع متمرکز می شود؛ عنوان شعار سال ۲۰۱۹ «از پرندگان حفاظت کنید: برای آلودگی پلاستیکی راه حل باش» تعیین شده است.
پلاستیک با تولید سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون تن، یکی از پردامنه ترین مواد مصرفی در دنیاست. آنچه که اغلب افراد نسبت به آن بی توجه هستند این است که اغلب پلاستیک تولیدی با یک هدف اصلی و تنها با یک بار استفاده ردپای ۲۰ تا ۵۰۰ ساله در طبیعت دارند. قطعات کم وزن پلاستیکی به راحتی وارد اکوسیستم های طبیعی شده و با تحمیل خود بر طبیعت تهدیدات جدی برای بسیاری از پرندگان مهاجر ایجاد می کنند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان ادامه داد:
زباله های پلاستیکی که هر ساله به اقیانوس ها وارد می شود تا ۸ میلیون تن تخمین زده می شود. تعداد پرندگان دریایی تلف شده ناشی از پلاستیک ها در سال یک میلیون و رو به رشد است؛ به طوری که تخمین زده می شود که در سیستم گوارشی ۹۰% از پرندگان دریایی پلاستیک یافت می شود و تا سال ۲۰۵۰ این نرخ به ۹۹% خواهد رسید.
گفتنی است :
جامعه بین المللی می بایست برای کاهش صدمات غیرضروری و مرگ و میر پرندگان مهاجر به دلیل آلودگی های پلاستیکی اقدامات فوری انجام دهد؛ اما سهم هر یک از ما برای مبارزه با آلودگی پلاستیکی چیست؟
–    کاهش مصرف، استفاده مجدد و بازیافت: استفاده محدود از مواد پلاستیکی و جایگزینی آنها با مواد سازگار با محیط زیست و استفاده چند باره از مواد پلاستیکی.
–    پاکسازی: به گروه های فعال در زمینه پاکسازی سواحل دریا و رودخانه بپیوندید.
–    آگاهی بخشی به عموم مردم: از اقدامات محلی و جهانی در برابر استفاده بیش از حد، غیرضروری و دفع مضر پلاستیک حمایت کنید.
روز جهانی پرندگان مهاجر ۲۰۱۹ فرصتی بی نظیر برای پیوستن به تلاشها برای رفع مشکل جدی آلودگی پلاستیک و برجسته کردن تأثیرات منفی آن بر روی پرندگان مهاجر است. بیایید صدایمان را متحد کنیم تا این نگرانی در حال رشد محیط زیستی را برجسته تر کنیم!