پیگیری تصویب اجازه ثبت موتورهای دوزمانه در هیات وزیران / ایمنی شناورها مهم‌ترین دغدغه‌ سازمان بنادر است

مهدی فرمهینی فراهانی” روز چهارشنبه در نشستی با صیادان و مدیران تعاونی‌های صیادی سراسر استان هرمزگان در بندر شهید رجایی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشکلات در این موضوع مربوط به درگاه ملی مجوزهاست که نیاز است سایر سازمان‌ها و ارگان‌های متولی نیز  پیگیری وپاسخگو  امور و تکالیف خودباشند. وی ادامه داد: در […]

مهدی فرمهینی فراهانی” روز چهارشنبه در نشستی با صیادان و مدیران تعاونی‌های صیادی سراسر استان هرمزگان در بندر شهید رجایی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشکلات در این موضوع مربوط به درگاه ملی مجوزهاست که نیاز است سایر سازمان‌ها و ارگان‌های متولی نیز  پیگیری وپاسخگو  امور و تکالیف خودباشند.

وی ادامه داد: در حوزه ثبت قایق‌ها از نظر آمادگی نیروی انسانی و تجهیزاتی اقدامات اساسی و زیربنایی صورت گرفته است که بعد از ثبت درخواست از سوی متقاضیان و بررسی پرونده‌های آنان از نظر اصالت‌سنجی و بازرسی‌های فنی و ایمنی بتوانیم ثبت قایق‌ها را در کمترین زمان ممکن انجام دهیم.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، ثبت قایق‌های با موتور دوزمانه را از دیگر مشکلات طرح ساماندهی قایق‌های صیادی بی‌هویت دانست .

فرمهینی فراهانی افزود: موضوع ثبت قایق‌های با موتور دوزمانه نیازمند مصوبه هیات محترم وزیران است که این موضوع درحال پیگیری است و بعد از دریافت این مصوبه مبنی بر بلامانع بودن ثبت قایق با موتورهای دوزمانه ثبت شناورها در برنامه کاری‌مان قرار داده و پاسخ‌گوی متقاضیانی خواهیم بودکه مجوزهایشان را از سامانه درگاه ملی  دریافت و شناورهای آنها باید ثبت شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر پاسخ‌گو بودن سازمان‌های متولی اجرای این طرح، مستلزم  تعامل و مشارکت جامعه صیادان بوده و این هم افزایی در تحقق این هدف مهم تعیین‌کننده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز ایمنی شناورها را از دغدغه‌های جدی اداره کل بنادر و دریانوردی استان در بحث ساماندهی قایق‌های صیادی عنوان کرد.

حسین عباس‌نژاد افزود: از زمان مطرح شدن بحث ساماندهی قایق‌های صیادی بی‌هویت حدود ۱۲هزار و ۸۰۰ پرونده به سامانه درگاه ملی مجوزها ارجاع شد که این تعداد به حدود هشت هزار پرونده کاهش پیدا کرد.

 

وی با اشاره به شناسایی ۱۶۸ ایستگاه محل استقرار قایق‌های صیادی در گستره استان هرمزگان گفت:تاکنون بیش‌ترین پرونده‌ تشکیل شده مربوط به شهرستان جاسک است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ادامه داد: هر شهرستانی که ۵۰ درصد پرونده‌های متقاضیان تشکیل شده باشد، کارشناسان اداره ثبت شناورهای این اداره کل برای بازرسی از قایق‌ها اعزام محل می‌شوند.به عنوان نمونه از ۵۶۶ پرونده تشکیل شده شهرستان بندرعباس ۲۸۸ قایق در کمتر از یک هفته بازرسی شده است که بالغ بر ۵۰ درصد تقاضا در شهرستان بازرسی شده است

عباس‌نژاد از دیگر اقدامات صورت گرفته در این راستا به حضور اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ۱۲ جلسه استانی به منظور ثبت قایق‌های صیادی بی‌هویت، بازدید از بنادر جاسک و قشم و نظارت مستقیم بر روند تکمیل مدارم متقاضیان اشاره کرد.

وی ابراز امیدواری کرد این طرح با رعایت تمام اصول فنی و ایمنی به سرانجام برسد که بتوان خدماتی را که جزو مسوولیت‌های بنادر و دریانوردی است را به نحوی شایسته‌ای به صیادان مشمول این طرح ارائه داد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در پایان تاکید کرد: متقاضیان نسبت به رعایت الزامات فنی و موتوری قایق خود اقدام تا در زمان بازرسی با کمترین مغایرت قانونی و ایراد فنی شناور مورد ارزیابی قرار گیرد.

نمایندگان جامعه صیادان استان نیز در این نشست به بیان دیدگاه‌ها ، مسائل وخواسته های خوددر امر ثبت نام در درگاه و   فرآیند دریافت مجوز ثبت قایق‌های صیادی پرداختند.

پیگیری دریافت مجوز برای موتورهای ۲ زمانه، *عدم تطابق قدرت موتور واقعی قایق ها با میزان درج شده در مجوز درگاه شناسایی صیادان واقعی و جلوگیری از ثبت نام  و برخورد با افرادی که در صنف‌ دیگر مشغول فعالیت بوده  و مبادرت به ثبت‌نام در سامانه درگاه ملی ثبت مجوزها نموده اند ، حذف الزامات بیمه روستایی ، امکان بازگشایی مجدد سامانه درگاه جهت ثبت نام صیادانی که تاکنون نتوانسته اند در این سامانه نام نویسی کنند و همچنین دعوت از صیادان بومی مناطق به منظور طرح نقطه‌نظرات خود در جلسات ملی  و استانی و بهره گیری از نظرات فنی صیادان بومی جهت بهبود اجرای طرح  از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.