د. بهمن ۱۰ام, ۱۴۰۱

کاشت پانصد اصله نهال حرا در جزیره هرمز

1 دقیقه خوانده شده

با حضور فعال جوامع محلی ومسئولین جزیره هرمزاین اقدام زیست محیطی انجام شد

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون

علیرضا کریمی رئیس مرکز تحقیقات زیست محیطی شهید هرمزی از کاشت ۵۰۰ اصله نهال حرا در آن جزیره خبرداد. وی افزود : این اقدام در ضلع غربی خورقدیم جزیره هرمز با مشارکت مسولین ادارات ، حامیان محیطزیست و جوامع محلی انجام شد.

گفتنی است :

جنگلهای مانگرو  از جمله مهمترین اکوسیستم های آبی حایل بین دریا و خشکی اند که نقش حفاظتی آنها بی نظیر است که در فرایند های بیولوژیکی سواحل مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری نقش بارزی دارند. این جنگلها را می توان تالابهای ساحلی پوشیده از درختان و درختچه های گرمسیری مستقر در اراضی بین جزر و مدی در آبهای گرم، حد فاصل میان مدارهای ۳۳ درجه شمالی و ۳۳ درجه جنوبی عرض جغرافیایی تعریف نمود.


تمامی جنگلهای مانگروی ایران همچنین به واسطه دارا بودن منابع حساس بیوفیزیکی، اهمیت زیستگاهی و پرورشگاهی، تنوع زیستی، غنای جانداران، وجود گونه های در معرض خطر و کمیاب، واقع شدن در آستانه تحمل اکولوژیک شرایط زیست محیطی، حساسیت به آلاینده ها، کندی ترمیم زیست محیطی و مشکلات ناشی از پاکسازی آلاینده ها در ردیف یکی از مهمترین مناطق حساس دریایی ایران قرار دارند و توسعه اقتصادی اجتماعی در اطراف آنها تنها بر پایه رعایت حریم زیست امکان پذیر است.

 این اکوسیستم ها نه تنها به عنوان زیستگاههای حساس از نظر اهداف حفاظت از اولویت بیشتری برخوردارند بلکه به دلیل کارکرد و ارزشهای غیر قابل جانشین خود از یکسو و اهمیت آنها از نظر زیستگاهی از سوی دیگر امروزه در کانون توجه کنوانسیون تنوع زیستی نیز واقع شده اند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *