سید یحیی واحدی متولد ۴۳ است ، حدود ۱۷ سال در صنعت نفت مشغول به کار بوده است و چندین سال کار فرهنگی و رسانه ای را در کارنامه خود دارد،می گوید : در خصوص کار مطبوعات ، پدرم دبیر بود ما با کتاب و روزنامه بزرگ شدیم کتاب را به مطالعه در فضای مجازی ترجیح می دهم هرچند کمتر مطالعه کنم محیط مطبوعاتی در زمان کودکی ، نوجوانی و خانواده ام کتابخانه بزرگی داشتند و یکی از دلایل جذب من به سمت مطبوعات خانواده فرهنگی و اهل مطالعه ام بوده است .

۱-مجتمع پترو صنعت گامرون را معرفی می نمائید ؟

*مراحل اجرایی مجتمع پترو صنعت گامرون از سال ۸۸ آغاز شد و اشتغالزایی مستقیم این کارخانه حدود ۲۰۰ نفر و میزان سرمایه‌گذاری در آن بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال است که توسط بخش خصوصی و با کمک تسهیلات بانکی ایجاد شده است.ظرفیت اولیه تولید فرمالین این کارخانه ۳۰ هزار تن در سال است که این رقم تا ۵۶ هزار تن قابل افزایش خواهد بود.علاوه بر فرمالین که در صنایع بهداشتی، دامپروری، درمانی و شیمیایی کاربرد دارد سالانه پنج هزار تن هگزامین در پتروصنعت گامرون تولید می‌شود که این ماده شیمیایی نیز در صنایع پلاستیک، نساجی، داروسازی و صنایع دفاعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و از پتانسیل صادراتی بسیار خوبی برخوردار است.کارخانه پتروصنعت گامرون سهم هرمزگان در مبادلات تجاری ملی و بین‌المللی را افزایش می‌دهد.

مجتمع پترو صنعت گامرون علیرغم اینکه در صنایع پایین دستی است و جز صنایع مادر نیست در حال حاضر تولید فرمالین و هگزامین با خلوص مطلوب  در بین صنایع پتروشیمی کشور با خلوص و آنالیزی که ارائه می دهیم به ایران و جهان و همچنین  در احیا کاتالیست نقره به عنوان تنها صنعت پیشرفته استان و به عنوان تنها پروانه بهره برداری احیا کاتالیست نقره در کشور فعالیت می کنیم .و با توجه به اینکه تنها شرکتی هستیم که تحت فرآیندهای تولیدی  ایزو آزمایشگاهی ۱۷۰۲۵ در کشور هستیم.باز تاکید می کنم  در تمام مراحل رسیدن به این شکوفایی، حمایت هیات مدیره ما خیلی تاثیر گذار و غیر قابل انکار بود.

۲- درکارتان به نقطه طلایی پیشرفت رسیدید ؟

*بستگی دارد در این اوضاع اقتصادی نقطه طلایی را چه تعریف  کنید. خب یک جمله معروف است که میگه ” واحد تولیدی که به توسعه نیاندیشد محکوم به فناست” . یک قانون است. فرق نمی کند تولید مطلب ، خبر ، تولید پتروشیمی یا هر چیز دیگری حتی تولید سیاست و اقتصاد. نمی توان گفت که در نقطه ایده آل هستیم اگر آدمها نتوانند به توسعه فکر و گسترش کار فکر کنند تبدیل به یک فسیل می شوند که در طول زمان کم  کم  از دنیا عقب می مانند و از رده خارج می شوند.راستش اگه تولید کننده ای بگوید به تمامی اهدافم رسیده ام و الان در نقطه ایی هستم که می خواستم باشم به نظر من این یک کم لطفیست  نسبت به تولید، ما هرچیزی را می توانیم بهترش را ارائه بدهیم از نقطه ایی که پترو صنعت گامرون به آن رسیده است  راضی هستم اما باز بهتر از این ها را در دید دارم.

۳- بدون شک در شروع ، انجام و البته ادامه مسیر برای هر کاری یکسری موانع و مشکلات وجود دارد این موانع و مشکلات برای شما چه بوده است ؟

* اولین مانع کار تولیدِ بخش خصوصی موازی کاری ادارات دولتی است، برخی ادارات دولتی ما در تمامی بخش ها موازی کار می کنند .از سوی دیگر مواد اولیه ما وابسته به بورس است این یعنی همیشه فاکتور قیمت تمام شده روز به روز تغییر می کند همچنین  قوانین ، سودهای سنگین بانکی از دیگر موانع و مشکلات کار است. وقتی کارخانه ای سود ندهد قطعا نمی تواند اقساطش را به موقع پرداخت کند و کارخانه متضرزر می شود و آسیب می بیند. برخی قوانین و آیین نامه ها در تمامی سیستم دولتی مانع اصلی تولید در بخش خصوصی است . اکنون خیلی از مباحث کشوری ،مباحث اقتصادی،تولید ناخوداگاه است . برخی از مسائل تولیدبه مسائل سیاسی گره می خورد و به اعتقاد من قاطی شدن مسائل سیاسی در بخش تولید یکی از آفت های این بخش است . شاید نظر من با خیلی از دوستان در تناقض باشد اما معتقدم تولید را از جهت تولید ، پیشرفت اقتصاد جامعه و خانواده باید ارزیابی کرد. اگر تولیدی برای یک زندگی کارگری پیشبردی نداشته باشد این تولید به درد نمی خورد  و قطعا تولیدی که نتواند کارگرش را راضی نگهدارد سودی برای کارفرما ندارد.

۴- چه چیزی درون شما بود که قدرت و جسارت شروع این کار را به شما داد ؟

*قبل از ورود به گامرون بر اساس علایق ام در زمینه روابط عمومی و تبلیغات کار می کردم که در سال ۸۵ به تجارت خانوادگی که برادرانم سردمداران آن بودند پیوستم و در سال ۹۱ در پترو صنعت گامرون مستقر شدم ؛ ما نیاز به یک فرد اجرایی تر در کنار برادران داشتیم و این باعث ورود من به گامرون شد و در مدت یکماه تمام کتابهای دروس مهندسی شیمی را مطالعه کردم . از حمایت و اعتماد برادرانم نسبت به خود در این کار سپاسگزارم و بسیار خوشحالم زیرا روسفید درآمدم و جواب اعتمادشان را دادم . موفق شدم گامرون را با حمایت مالی و معنوی آنها به جایی که لایقش بود برسانم. گامرون با اینکه جای بزرگی نیست اما در بین پتروشیمی های کشور حرف ها برای گفتن دارد  .

۵- آینده کسب و کار خود را در کوتاه مدت و دراز مدت چگونه می بینید ؟

* در برنامه کوتاه مدت باید به صورت پیشرفته و فیزیکی طرح «توسعه» مان را پیش ببریم و این خود در سال آینده به عنوان یکی از طرح های نمونه خواهد بود، زمان بهره برداری از این طرح ۲ الی ۳ سال است.کنترل این طرح در اوضاعی که داریم یک هنر است و البته یک تولید و پیشرفت برای هیات مدیره و بخش اجرایی است .در جایگاه یک تولید کننده باید حواسم به منافع سرمایه گذار،  دستورات هیات مدیره ، منافع کارگرانم، سلامت تجهیزات باشد تا بتوانم به عنوان یک مدیر موفق عمل کنم. دیدگاه های گذشته و سال های آینده تمام اینها یک زنجیره بهم پیوسته است ، تحت هیچ شرایطی شما نمی توانید تضمین کنید در روند یک تولید مشکل وجود ندارد.اگر می توانستیم یک برنامه ریزی طولانی مدت  از جهت ریالی، ارزی، تامین مواد اولیه در  بازار جهانی که وابسته به سیاست های جهانی است داشته باشیم برنامه ریزی ده ساله آسان تر می شد . طبیعتا هیچوقت توقفی برای پیشرفت نیست ؛ همیشه می شود بهتر بود و بهتر کار کرد.

۶- از دولت ،  مجلس و نهادها  و شهرداری چه انتظاراتی دارید و چه مشکلاتی از این بابت برای شما وجود دارد ؟

* لطفا جلوی پای تولید کننده را نگیرید،دستش را نمی خواهد بگیرید.سرمایه گذار به اندازه ایی که سرمایه گذاری کرده شعور اقتصادی دارد ، همین قدر که یک صنعتی توانسته برای  ۴هزار نفر اشتغالزایی کند  این یعنی شعور اقتصادی دارد و کسی که این صنعت را اداره می کند ۱۰۰ درصد بلد است از سرمایه خودش حفاظت کند و به سود برسد .

۷- چه چیزی درون شما بود که که قدرت و جسارت این شروع را به شما داد ؟

*عشق و دیوانگی و این سوالی است که باید از بخش های خصوصی که از کارگاه های ۵ نفره تا کارخانه های ۵ هزار نفره را اداره می کنند پرسید نه بخش دولتی .

۸- نگران مالیات نیستید ؟

*خیر ما خداروشکر بدهی نداریم،بدهی تامین اجتماعی و دارایی هم نداریم.

۹- کارآفرینی با تولید عجین است ؟

*چندین سال است که به عنوان کار آفرین برتر استان و امسال به عنوان کارآفرین برتر ملی برادر من مهندس سید حامد واحدی معرفی شدند ،کارآفرینی ربطی به تولید ندارد بلکه نگاهی به نیروی انسانی ، اقتصاد و مشکلات اقتصادی پرسنل است. کارآفرینی دید و نگاه اقتصادی می خواهد تا در این موقعیت اقتصادی بتوانی سرپا بمانی و این موضوع نمی تواند به اینکه چه تولید می کنید مربوط باشد .

۱۰- – توصیه شما به جوانان چیست ؟

*به جوانان که می خواهند تجارتی را شروع کنند توصیه می کنم  حق و حقوق دولت را سر وقت بدهند بعد اگر ادعایی دارند آنرا مطالبه کنند .

گفتگو و مصاحبه از جمیله دبیری نیا