استاندار هرمزگان در دیدار با فعالان اقتصادی استان مطرح کرد: پیش‌نویس قانون تجارت دریایی و ته لنجی آماده شده و به زودی اجرایی می‌شود

استاندار هرمزگان در دیدار با فعالان اقتصادی استان مطرح کرد: توسعه هرمزگان و افزایش اشتغال در گرو ایجاد طرح‌های رشد است پیش‌نویس قانون تجارت دریایی و ته لنجی آماده شده و به زودی اجرایی می‌شود ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به نوسازی باغات استان هرمزگان اختصاص یافت اما متاسفانه استقبال خوبی نشده است به گزارش پایگاه […]

استاندار هرمزگان در دیدار با فعالان اقتصادی استان مطرح کرد:

توسعه هرمزگان و افزایش اشتغال در گرو ایجاد طرح‌های رشد است

پیش‌نویس قانون تجارت دریایی و ته لنجی آماده شده و به زودی اجرایی می‌شود

۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به نوسازی باغات استان هرمزگان اختصاص یافت اما متاسفانه استقبال خوبی نشده است

به گزارش پایگاه خبری صدای گامبرون و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری هرمزگان، مهندس مهدی دوستی استاندار هرمزگان در جمع فعالان اقتصادی استان اظهار داشت: در تخصیص اعتبارات به دنبال تجارت سیاسی با مردم نیستم بلکه رویکرد ما این است که با انجام پروژه‌های رشد در استان، بتوانیم برای جوانان ایجاد اشتغال کنیم و زیرساخت‌های اصلی را تامین کنیم.

وی افزود: احداث سالن ورزشی و آسفالت راه روستایی خوب است اما این موارد به تنهایی نمی‌تواند سبب ایجاد اشتغال و ماندن جوانان در روستاها شود، در حال حاضر در استان بالغ بر ۵۰۰ روستای خالی از سکنه وجود دارد که بیش از ۴۳۳ روستا راه دسترسی داشته‌اند و این یعنی با راه نمی‌توان مانع از مهاجرت افراد جویای کار از روستا به شهرها شد.

استاندار هرمزگان گفت: ما به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها و پروژه‌های مرتبط با حوزه رشد هستیم، اختصاص بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار برای تامین برق مزارع پرورش میگو در استان امر بسیار خوبی بود که می‌تواند ضریب اشتغال در استان را بالا ببرد.

وی ادامه داد: در حوزه آبزی پروری وعده دادیم ۳ مرکز برای تقویت ذخایر داده بودیم که تخصیص زمین انجام شده و مکان مشخص شده و یک مرکز دیگر نیز به این ۳ مرکز اضافه شده است.

مهندس دوستی گفت: در حوزه تجارت که اصلی ترین گرفتاری همه ما همین مسئله است کارگروهی با حضور سه وزیر تشکیل شد و پیش نویس یک قانون برای تجارت و ته لنجی نوشته شد که در این قانون بیمه ملوانان تا ساماندهی ته لنجی و تخفیفات مختلف در این قانون در نظر گرفته شده است این قانون در پروسه است و امیدوارم به سرعت اجرایی شود.

14000712 mehdi doosti

وی اظهار داشت: در مسئله آبرسانی به دشت‌ها و تکمیل زیرساخت‌ها، معادل ۱۰ درصد هزینه انجام شده برای سد جگین برای آب رسانی به دشت ها و اراضی پایین دست این سد کردیم تا سرمایه گذاری بزرگ اولیه فایده ای داشته باشد و بتواند به ایجاد شغل برای مردم منطقه کمک کند.

استاندار هرمزگان گفت: برای تکمیل زنجیره پتاسیم و ایجاد شهر پتاس ۷۰ هکتار در نظر گرفته شده و از سوی دیگر بر روی شهر سیلیس در استان نیز مطالعاتی انجام شده و با توجه به ضعف منابع سیلیس در هند به دنبال بازار هند و سرمایه گذاری در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: در حوزه گردشگری دریایی نیز ما توانستیم یکی از آرزوهای دیرینه استان را برآورده کنیم و توانستیم سهمیه سوخت یارانه‌ای برای کشتی‌های کروز را مجوز بگیریم.

دوستی گفت: نسخه اولیه دفترچه سرمایه گذاری استان در اسفندماه با تلاش معاونت اقتصادی استانداری آماده شده که کار بزرگی است، با این دفترچه می‌توان نظر سرمایه گذاران را جلب کرد و در آن ۶۸ مشوق طلایی برای سرمایه گذاران در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای نوسازی باغات استان بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات گرفته شد که متاسفانه استقبال مناسبی از این طرح نشده است ما در سفر ریاست جمهوری ۱۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تسهیلات سفر گرفتیم که باید ماهانه ۱۲۵۰ میلیارد تومان جذب شود که هنوز استقبالی نشده است و در صورت عدم جذب، بازگشت خواهد خورد.

استاندار هرمزگان گفت: در بحث سند دار کردن زمین‌های مسکونی در مناطق مختلف استان از جمله در بندرعباس، جزیره هرمز و میناب خوب عمل شد اما در حوزه سند دار کردن اراضی کشاورزی همچنان مشکل وجود دارد.

وی تصریح کرد: تمرکز عمده طرح‌های گردشگری بر معلول سفر و احداث هتل و مسافرخانه است در حالی که باید به سمتی برویم که در حوزه گردشگری طرح‌هایی اجرایی شود که عامل سفر به استان شوند.

 

بابک پارسا ///